V obří kauze daňových úniků s pohonnými hmotami figurují i tři plzeňští expolitici ODS

30. červenec 2014 | 17:42 | Plzeňsko
Kriminalisté ukončili vyšetřování rozsáhlé kauzy krácení daní. Foto: archiv Události112.czKriminalisté ukončili vyšetřování rozsáhlé kauzy krácení daní. Foto: archiv Události112.cz

Plzeň - Bývalí politici plzeňské ODS Radek Mráz, Adam Soleh a Tomáš Vlček figurují v kauze obřích daňových úniků. Kriminalisté ukončili vyšetřování rozsáhlé kauzy krácení daní.

Reklama

Před soudem by mělo stanout celkem deset lidí. Podle policie skupina připravila stát na dani o 450 milionů korun.

Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK) v těchto dnech ukončili vyšetřování případu s krycím názvem JASAN, který se týkal krácení daní při obchodování s pohonnými hmotami. Zároveň státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze navrhli obžalovat pět osob pro zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platy a zločin legalizace výnosů z trestné činnosti.

Podle závěrů kriminalistů ÚOKFK měla být České republice na neodvedené dani z přidané hodnoty způsobena škoda ve výši cca 166 milionů korun. Policistům se podařilo zajistit jako výnos z trestné činnosti 1, 5 milionu Euro, 7 milionů korun a dále nemovitosti obviněných v celkové hodnotě cca 10 milionů korun.

V tomto případě jde o skupinu, která v letech 2011 a 2012 měla nakupovat od zahraničních společností pohonné hmoty. Ty byly dováženy ze Spolkové republiky Německo a Rakouska a následně měly být přeprodávány v účelově založeném řetězci firem.

První společnost v řetězci měla působit na pozici tzv. missing tradera a daňovou povinnost, která jí vznikla v důsledku obchodování s pohonnými hmotami, buď vůbec nepřiznala, nebo obvinění do daňových přiznání měli úmyslně uvést fiktivní údaje, na základě kterých měli snižovat svoji daňovou povinnost.

"Vyšetřování trestné činnosti bylo složité a časově náročné, neboť hlavní organizátoři této trestné činnosti měli ovládat prostřednictvím svých lidí všechny společnosti v řetězci, přičemž krajní články řetězce tvořily obchodní společnosti založené na tzv. bílé koně, " řekl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

"V rámci vyšetřování byla provedena řada úkonů, včetně právních pomocí v zahraničí. Již během vyšetřování jsme úzce spolupracovali s finanční správou a již v počátku řízení jsme společně vzájemně koordinovali svou činnost, zejména za účelem rychlého zadokumentování trestné činnosti a minimalizace škod na státním rozpočtu, " dodal mluvčí.

Skutečnost, že v kauze figurují i plzeňští politici ODS, vyšla najevov květnu 2014, kdy se uskutečnil policejní zátah. Obviněný Radek Mráz opustil funkci radního na Lochotíně a pozastavil své členství ve straně. Nyní je nezařazeným zastupitelem městského obvodu Plzeň 1. Adam Soleh a Tomáš Vlček loni v květnu oznámili, že z ODS vystoupí.

Podle deníku Právo Adam Soleh v případu figuruje jako spolupracující obviněný, k trestné činnosti se přiznal a usvědčuje i některé spoluobviněné.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Silné bouřky v západních Čechách utnou vysoké teploty

Silné bouřky v západních Čechách utnou vysoké teploty

18/8 / ZPRÁVY / ZÁPADNÍ ČECHY - Příliv teplého vzduchu přeruší silné bouřky, které mají v západních Čechách začít v pátek (18.7.2017) večer. Pokračovat budou i v sobotu.


Terorista v Barceloně zabil třináct lidí. Počet obětí může stoupat

Terorista v Barceloně zabil třináct lidí. Počet obětí může stoupat

17/8 / KRIMI / BARCELONA - Ve čtvrtečním odpoledni došlo k dalšímu teroristickému útoku, tentokrát ve španělské Barceloně. Podle dostupných informací si útok vyžádal až třináct mrtvých.


Žena,  která měla hodit dítě do koše na prádlo,  už je ve vazbě

Žena, která měla hodit dítě do koše na prádlo, už je ve vazbě

16/8 / KRIMI / PLZEŇ - Na světlo světa postupně vyplouvají detaily z nedělního případu, kdy na plzeňské Doubravce rodila v rámci domácího porodu žena (20), která se záhy pokoušela vlastní dítě usmrtit. Novorozenec na následky svých zranění později zemřel.


V Plzni otevírá pobočku další fastfoodový řetězec

V Plzni otevírá pobočku další fastfoodový řetězec

16/8 / ZPRÁVY / PLZEŇ - V Plzni vzroste konkurence v řetězcích rychlého občerstvení. Po McDonald's a KFC bude v západočeské metropoli i Burger King.
ZápadočeskýDeník.czNovinky v regionech

Plzeňsko, Rokycansko, Klatovsko, Domažlicko, Tachovsko, Karlovarsko, Sokolovsko, Chebsko


ZápadočeskýDeník.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ZápadočeskýDeník.cz na Facebooku


Redakce ZápadočeskýDeník.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!