Bude mít vlastní autobusy i Plzeňský kraj?

12. červenec 2017 | 11:31 | Plzeňsko
Ilustrační smímek. Foto: pixabay.comIlustrační smímek. Foto: pixabay.com

PLZEŇ - Po Ústeckém a Karlovarském kraji by dopravu po vlastním regionu měl poskytovat i Plzeňský kraj prostřednictvím vlastní společnosti. Skutečně k tomu dojde nebo krajští zastupitelé skončí jen u spekulací?

Reklama

Zdá se, že by si dopravu po regionu mohl zajišťovat kraj sám. A nespoléhat na soukromé dopravce, kteří po kraji chtějí peníze na zvýšení mezd řidičům.

Mzdy řidičů autobusů by se měly povinně zvýšit, což nařizuje stát. Jenže nejvíce na to doplatí kraje, protože právě od nich chtějí soukromí dopravci, aby jim na platy řidičů přidaly! Není proto nepochopitelné, že některé kraje pochybují o přínosu soukromých dopravců a spoje po regionu si raději budou řídit sami!

V podobném duchu už přemýšlí Ústecký a Karlovarský kraj. Teď se k němu přidává i ten Plzeňský.

Dnes si kraje objednávají autobusové linky od soukromých dopravců. Zdání někdy klame, značka ČSAD neznamená automaticky krajské podniky řízené státem, ale jen soukromé dopravce hlásící se k staré dobré značce.

Na druhou stranu je zřejmé, že zřízení vlastních autobusových linek by pro kraje byla podstatně nákladnější sranda, než si spoje objednávat od soukromých dopravců. Podle České televize by nákup vlastních autobusů, mzdy řidičů a vlastní provoz přišel kraje až téměř na miliardu korun. Což by bylo dvojnásobně více, než stojí celoroční provoz v současné době.

Podle hejtmana Plzeňského kraje by ale tato myšlenka směřující k vytvoření krajského dopravce měla pádné důvody. Zlepšila by se logisitika, celokrajský dopravce by údajně zvládl lépe využívat své vozy ve srovnání s řadou menších dopravců, které mají na starosti jen určité krajské části.

Jak jsou na tom jinde? Ústecký kraj si chce zajišťovat dopravu sám, stejně tak Karlovarský. Liberecký kraj chce majetkově vstoupit do některého ze současných dopravců. Ostatní kraje neplánují zřídit vlastní krajskou dopravní společnost.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Dítě z babyboxu je mrtvé, policie řeší případ jako vraždu

Dítě z babyboxu je mrtvé, policie řeší případ jako vraždu

26/7 / KRIMI / PLZEŇ - V neděli kdosi odložil krátce po sobě dva novorozence do plzeňského babyboxu. Jeden z nalezených chlapců ale později zemřel.


Plzeň disponuje mapou intenzity dopravy

Plzeň disponuje mapou intenzity dopravy

25/7 / ZPRÁVY / PLZEŇ - Zajímavost. Město Plzeň zveřejnilo mapu intenzity a dopravy, což je unikátní v celém Česku i v Evropě.


Amádeus Real kupuje obchodní dům Tesco v centru Plzně. Co tam bude?

Amádeus Real kupuje obchodní dům Tesco v centru Plzně. Co tam bude?

25/7 / KAUZY / PLZEŇ - Obchodní dům Tesco na Americké třídě v centru Plzně změní majitele. Objekt kupuje pražská developerská společnost Amádeus Real. Dosavadní majitel Tesco Stores ČR minulý týden oznámil, že prodejna řetězce bude v říjnu 2017 uzavřena.


Parašutistka to zalomila na střechu domu. Skončila v nemocnici

Parašutistka to zalomila na střechu domu. Skončila v nemocnici

23/7 / KRIMI / PLZEŇ - V Nové Vsi poblíž letiště Líně u Plzně havarovala s padákem parašutistka, které mělo být kolem třiceti let. Jelikož utrpěla mnohačetná zranění, musela být hospitalizována.
ZápadočeskýDeník.cz Novinky v regionech

Plzeňsko, Rokycansko, Klatovsko, Domažlicko, Tachovsko, Karlovarsko, Sokolovsko, Chebsko


ZápadočeskýDeník.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ZápadočeskýDeník.cz na Facebooku


Redakce ZápadočeskýDeník.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!