Změní nemocnice v Mariánských Lázních opět majitele?

Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.czNemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.cz

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ - Většinový podíl ve společnosti ovládající nemocnici v Mariánských Lázních by měl být opět na prodej. Vyplývá to z informací, které získal ZápadočeskýDeník.cz.

Reklama

Mariánskolázeňská nemocnice opět může změnit majitele. Na prodej je údajně 86% podíl ve společnosti Nemocnice Mariánské Lázně. Tento podíl vlastní Západní zdravotní. Tu ze sta procent vlastní West Bohemia Medical Holding.

Tyto informace vyplývají z tzv. teaseru, který má redakce k dispozici. Jeho pravost se snažila ověřit přímo kontaktováním zástupců České spořitelny, resp. Erste Group Bank AG. Ta byla podle podkladu vlastníky společnosti pověřena vedením prodejního procesu s cílem nalezení vhodného investora.

"Probíhající transakce nekomentujeme," reagoval na přímý telefonický dotaz Ondřej Zezulka z České spořitelny. On ani Jiří Korbel, ředitel investičního poradenství, existenci dokumentu, který se jmenuje Investiční příležitost Nemocnice Mariánské Lázně, výslovně nepopřel.

"Pokud se týká prodeje Nemocnice Mariánské Lázně cestou tendru České spořitelny - k tomuto údajnému kroku nemáme mandát se vyjadřovat. Pokud by došlo k prodeji nemocnice, ačkoliv toto netvrdíme, tak by se z hlediska pacientů léčených v nemocnici nic nezměnilo," uvedli písemně na přímý dotaz redakce jednatelé Nemocnice Mariánské Lázně Zdeněk Zvoníček a Petr Dvořák.

ZápadočeskýDeník.cz kontaktoval i Jakuba Zavorala, který by údajně měl být koncovým majitelem 86% podílu ve společnosti. A to prostřednictvím Západní zdravotní, resp. West Bohemia Medical Holding.

"Nehodlám komentovat své majetkové poměry, ani to, zda Nemocnici Mariánské Lázně vlastním či nevlastním," reagoval Jakub Zavoral.

Ten se nyní rovněž odmítl vyjádřit k situaci z roku 2015, kdy vstupoval do mariánskolázeňské nemocnice a byl i několik měsíců jednatelem. "Nehodlám komentovat své majetkové poměry a podnikatelské záměry."

Redakce zkontaktovala i zástupce města. Město Mariánské Lázně v nemocnici stále vlastní 14 procent.

"Město se o prodeji většinového podílu dozvědělo nepřímo, ale vzápětí si vyžádalo od České spořitelny detailnější informace," sdělil starosta města Petr Třešňák.

"Co se týče vlastnické struktury, mohu sdělit jen to, co je veřejně dohledatelné v obchodním rejstříku. Tedy, že většinovým podílníkem v Nemocnice Mariánské Lázně  je společnost Západní zdravotní ovládaná West Bohemia Medical Holding," uvedl dále mariánskolázeňský starosta.

Město by podle starosty mělo projevit zájem o koupi většinového podílu. "Pravděpodobně se toto téma stane i předmětem diskuzí na úterním zasedání zastupitelstva města. Osobně jsem názoru, že by město mělo projevit snahu získat nemocnici zpět do svého vlastnictví."

Město se rozhodlo prodat většinový podíl v roce 2008. Tehdy ho získala společnost Asklepion SG Hospital Romana Šmuclera. Avšak v nemocnici vydržel tři roky, v roce 2011 odprodal svůj podíl jiné společnosti, a to Západní zdravotní.

V roce 2015 byl většinový podíl opět na prodej. "Byla to naprosto korektní jednání, ale ve finále jsme se nedohodli na ceně a na financích. Ta částka nám přišla příliš vysoká,“ řekl tehdy pro Český rozhlas tehdejší místostarosta Petr Třešňák.

Jedním ze zájemců v té době měla být i společnost Nemos Group, která například provozuje nemocnici v Sokolově, Sušici nebo síť ambulancí v Karlovarském kraji. Je vlastníkem nemocnice v Ostrově. V současnosti ji majetkově ovládá Penta Hospitals CZ.

Nakonec novým majoritním vlastníkem se v roce 2015 stal Jakub Zavoral. "V úterý 4. června 2015 byl na tiskové konferenci oficiálně představen nový majitel mariánskolázeňské nemocnice. Stal se jím Jakub Zavoral, který odkoupil majoritní podíl od společnosti West Bohemia Medical Holding, která zdejší nemocnici doposud provozovala," uvedla v reportáži Televize Karlovarska.

Jakub Zavoral je spolumajitelem Podřipské nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem. Svůj podíl dlouhodobě plánuje prodat společnosti Penta Hospitals CZ.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3.88 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře