V Horšovském Týně se dočkají rekonstrukce sýpky

Interiér sýpky v Horšovském Týně. Foto: www.sypka2014.czInteriér sýpky v Horšovském Týně. Foto: www.sypka2014.cz

DOMAŽLICKO - V Horšovském Týně se mohou těšit na opravu historické barokní sýpky.

Reklama

Sýpka z Horšovského Týna na Domažlicku byla postavena na počátku 18. století. V současné době se nachází v havarijním stavu, a tak je nejvyšší čas na její modernizaci.

Tento barokní klenot patří mezi české národní památky. Sýpka má pět pater a nachází se na okraji zámeckého parku.

„Některé trámy ve střeše napadla dřevomorka. Dělaly se tam různé průzkumy na houby, protože tam zatékalo přes střechu. Některé ty trámy jsou úplně shnilé, ale některé i prořezané, protože dřív tam byl sklad obilí a tvrdilo se, že ten objekt je zanesený rtutí, směsi rtuti, která čistila to obilí. Že to je všechno v trámech, ve zdivu a že se tam nedá být," sdělil Českému rozhlasu Plzeň Karel Weber ze spolku Sýpka 2014, jenž se snaží spolu s vlastníkem, jímž je město, o záchranu této cenné barokní památky.

Co je třeba modernizovat? Minimálně střechu, trámy, fasádu i podlahy. Plánuje se výměna oken nebo hromosvodu.

Po rekonstrukci by se v sýpce mohla nacházet galerie a mohly by se v ní konat různé kulturní akce. Veřejnosti by měla být přístupna na tři až čtyři měsíce v roce.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Žena šikanovala staršího muže, teď jí hrozí čtyři roky ve vězení Žena šikanovala staršího muže, teď jí hrozí čtyři roky ve vězení
V Chodově hoří bývalá pekárna V Chodově hoří bývalá pekárna
Mladík, jenž na přechodu přejel dvě děti, je obviněn Mladík, jenž na přechodu přejel dvě děti, je obviněn

Na Plzeňsku se bude protestovat, a tak většina lékařů zavře své ordinace Na Plzeňsku se bude protestovat, a tak většina lékařů zavře své ordinace
Muže v Přešticích trhal divočák Muže v Přešticích trhal divočák
GIBS vyšetřuje zákrok policistů v civilu jako trestný čin. Došlo k zneužití pravomoci?! GIBS vyšetřuje zákrok policistů v civilu jako trestný čin. Došlo k zneužití pravomoci?!


Komentáře