Adam Vojtěch zpíval v SuperStar. Je Babišovým kandidátem na ministra a uvažuje o rušení nemocnic

Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.czNemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.cz

ZÁPADNÍ ČECHY /KOMENTÁŘ/ - Nová Babišova hvězda má převzít ministerstvo zdravotnictví. Jeho kvalifikací je přitom účast v televizní soutěži SuperStar, vystudovaná práva a poradenství pro budoucího premiéra. Adam Vojtěch má zároveň šanci si proti sobě poštvat tisíce lidí.

Reklama

Co vlastně o Adamu Vojtěchovi víme? Je mu 31 let, pochází z Českých Budějovic, je čerstvě zvoleným poslancem za ANO. Vystudoval práva a je podle reakcí v médiích příliš ambiciózní. Zároveň ale prý nemá tolik životních zkušeností.

Problematice zdravotnictví se věnuje poslední roky, kdy pro Andreje Babiše dělal poradce. Třeba tak, že se údajně setkávával s různými vlivovými skupinami, které se pohybují v prostředí českého zdravotnictví.

Poté, co bylo oznámeno, že je kandidátem na ministra zdravotnictví, poskytl rozhovor pro Seznam Zprávy. V něm naznačil, co by rád udělal.

Nepřichází s nijak objevnou strategií či plánem. Spíše se vrací do období let 2011 - 2012. V té době ministerstvo zdravotnictví vedené TOP 09 a prostřednictvím Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) plánovalo "optimalizovat" zdravotní síť, resp. rušit malé nemocnice.

Obdobný, ne-li stejný plán má i Adam Vojtěch.

„Máme stále nadprůměrný počet akutních lůžek, lidé jsou nadbytečně hospitalizováni. Nemocnice to dělají proto, aby měly splněno a dostaly paušál od pojišťoven,” řekl ve zmíněném rozhovoru Adam Vojtěch.

„Měli bychom je transformovat v ambulance či polikliniky,” dodal muž, který má prý až moc velké sebevědomí.

Adam Vojtěch ale zapomíná, že "stát nelze řídit jako firmu", přestože jeho šéf Babiš si to myslí.

Vojtěchův plán má ale ještě jiný aspekt, o kterém se zatím nehovoří ani nepíše.

O mnoho malých regionálních nemocnic, které poskytují akutní péči, mají zájem miliardářské skupiny. Nejen od Andreje Babiše (Hartenberg), ale i od Marka Dospivy (Penta).

Tyto nemocnice musí poskytovat akutní péči, zároveň mnohé mají potíže s personálním zabezpečením.

Existují již případy, kdy třeba Penta převzala nemocnici v Sušici, ale moc se jí nedaří zajišťovat akutní péči. Více se aktuálnímu sporu mezi městem a Pentou bude věnovat ZápadočeskýDeník.cz.

Právě Pentě, ale i jiným zájemcům o převzetí malých regionálních nemocnic, by se plán kandidáta na ministra zdravotnictví mohl zamlouvat.

Pokud by ministerstvo společně s VZP rozjelo akci "optimalizace sítě" a transformace nemocnic na ambulance a polikliniky, miliardářské skupiny by získaly výmluvu na tzv. vyšší moc.

Nákladný provoz akutní péče by odpadl, naopak by se rozšířilo nemovitostní portfolio.

ANO volili ve volbách 2017 převážně levicoví voliči jako jsou důchodci. Ti tak paradoxně budou na uvažované Vojtěchově reformě nejvíce biti.

Budou je čekat dlouhé jízdy za akutní zdravotní péčí.

Je otázkou, zda si to voliči ANO uvědomovali, když hlasovací lístek házeli do urny...

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře