Chtěl jsem se přidat k lidem z Islámského státu, řekl před soudem muž z Plzeňska

Mapa, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comMapa, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

PLZEŇ - Začal soud s 21letým Janem Silovským, který je obžalován z údajné přípravy teroristického útoku. Od července 2016 je ve vazbě a ve středu (8.2.2017) začalo soudní přelíčení u Krajského soudu v Plzni. Muži ze Spáleného Poříčí hrozí až doživotí.

Reklama

Muže v lednu 2016 zadrželi turečtí policisté na istanbulském letišti během jeho přestupu na let do města Gaziantep poblíž turecko-syrské hranice. Poté, co se jim údajně přiznal, že chtěl pokračovat do Sýrie a tam se připojit k tzv. Islámskému státu (IS), byl poslán zpět do Česka.

Podle státního zástupce Jakuba Kubiase obžalovaný se rozhodl vycestovat do Sýrie a vstoupit do řad bojovníků Islámského státu, prodělat výcvik a zapojit se do bojových akcí IS.

Poté začala výpověď před soudem Jana Silovského. "Nevím, co mám říci. Budu jen odpovídat na otázky. Když jsem chtěl odcestovat do Sýrie, tak to nebylo z důvodu, že jsem tam chtěl zabíjet, ale z důvodu, aby zabili mě. Jsem náboženského vyznání muslim. Koupil jsem si korán a konvertoval k islámu. To bylo tři nebo čtyři roky zpátky. Předtím jsem byl křesan."

Dále Jan Silovský uvedl, že nikdo, ani jeho matka, nevěděla, že konvertoval k islámu. "Je pravda, že jsem se chtěl připojit k IS. Objednal jsem si letenku a auto v Turecku."

"V Sýrii jsem se chtěl dostat do prvního města, které ovládá IS. Chtěl jsem tam někoho vyhledat a říci, že se chci k nim přidat. O tom, co tam budu dělat, jsem nepřemýšlel. Doufal jsem, že mě tam někdo zastřelí v bitvě,“ dále uvedl před soudem Jan Silovský.

A jak vnímá Islámský stát? zeptal se soudce. "Chce sjednotit muslimské země. Nesouhlasím ale s jejich metodami. Jsou moc násilné,“ konstatoval.

Dále uvedl, že v minulosti trpěl depresemi a pokusil se o sebevraždu. To ale prý nikomu, ani matce, neřekl.

Zároveň rozporoval svoji dřívější výpověď na policii, kde prý uvedl, že byl srovnaný s tím, že bude zabíjet lidi. Nyní však před soudem Jan Silovský tvrdí, že se chtěl přidat k IS s tím, že bude zabit. Zdůvodniil to, že se tehdy styděl policii říci pravdu.

SOUVISEJÍCÍ:  Mladík z Plzeňska prý přiznal: V řadách IS bych zabíjel vojáky i civilisty

Čech chtěl bojovat u Islámského státu?

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře