Do šumavské nemocnice v Sušici míří šest chirurgů. Uzavře s ní VZP smlouvu?

Nemocnice v Sušici. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.czNemocnice v Sušici. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.cz

Po necelých dvou měsících, kdy nemocnice v Sušici se od investiční skupiny Penta vrátila pod město, nové vedení hlásí nábor lékařů pro chirurgické oddělení. Proto žádá od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) příslib, že s nemocnicí uzavře smlouvu.

Reklama

V roce 2017 sušická nemocnice přišla o lůžkovou chirurgii.

Nájemce Nemos Sokolov (v roce 2017 ji získala Penta Hospitals CZ z finanční skupiny Penta Investments) vrátil VZP smlouvu na chirurgii. Dnes bývalý nájemce a poskytovatel zdravotní péče to zdůvodnil nedostatkem lékařů pro chirurgické oddělení.

Nakonec ze Sušice soukromník Nemos Sokolov odešel.

"Převod nemocnice se uskutečnil za symbolickou jednu korunu a po vypořádání všech závazků začalo její hospodaření bez jakékoli dluhové zátěže od nuly. To považujeme z naší strany za velkorysý krok,“ řekla v září 2019 pro Forbes.cz šéfka Penta Hospitals CZ Barbora Vaculíková.

Penta odchod ze Sušice zdůvodnila tím, že "skupině se navíc nepodařilo najít společnou řeč s městem při budoucím rozvoji sušické nemocnice."

Přitom v Sušici nechtějí nic jiného než to, co před rokem 2015 bylo.

"V současnosti máme pozastavenou internu (od září 2019) a zavřené chirurgické lůžkové oddělení (od roku 2017) a JIP (od dubna 2019)," uvedl pro ZápadočeskýDeník.cz Václav Rada, jednatel Sušické nemocnice.

Zároveň nastínil cíl obnovy a rozvoje.

"Nemocnici chceme postavit na třech pilířích – lůžková interna, lůžková chirurgie a lůžka následné péče. Doplňovat je bude multioborová JIP, rehabilitace a ambulance, po diskusi s pojišťovnami chceme ambulance doplňovat těmi, které v regionu chybí."

Nemocnice je moderně postavená, avšak chybí lékařské vybavení a lékaři.

Avšak to podle Václava Rady již není úskalí.

Vedení nemocnice se teď podařilo zajistit z jiných regionů šest nových lékařů pro chirurgii, sehnalo i zdravotní sestry a s dalšími jedná.

"S lékaři, co v nemocnici slouží na nepřetržité chirurgické ambulanci, je to dost, aby mohla stanice s 20 lůžky normálně fungovat. Nemocnice má už také slíbené dva nové internisty a s dalšími jednáme," řekl Václav Rada.

"Jeden z těchto lékařů nastupuje od 1. listopadu 2019 jako náměstek pro lékařskou péči. Proto jsme na ministerstvu zdravotnictví požádali o vyhlášení výběrového řízení na poskytování akutní lůžkové péče v oboru chirurgie a intenzivní péče 1. stupně," upřesnil jednatel Sušické nemocnice.

Projít výběrovým řízením je nutnost. Bez tohoto kroku zdravotní pojišťovny smlouvu s nemocnicí na požadovaná oddělení neuzavřou.

"Po jeho (výběrovém řízení) úspěšném absolvování a případném kladném rozhodnutí je pojišťovna (VZP) připravena řešit nasmlouvání plánovaných výkonů a my bychom mohli oddělení otevřít. Plánované datum je stále leden 2020," informoval Václav Rada.

SOUVISEJÍCÍ: Sušická nemocnice bojuje o návrat chirurgie. VZP se smlouvou zatím vyčkává

Penta prý k nemocnici v Sušici přišla omylem. Nezapadala do naší koncepce, tvrdí Vaculíková z Penta Hospitals

Penta předala nemocnici zpět Sušici. Ze čtyř oddělení zbyla poloviční interna

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1.67 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře