Ekologická katastrofa v Krušných horách: Houba už zabila na 50 milionů smrků

Takto vypadaly Krušné hory počátkem 80. let. Foto: archiv ČT24Takto vypadaly Krušné hory počátkem 80. let. Foto: archiv ČT24

Krušné hory - Krušné hory podle lesníků čelí ekologické katastrofě. Parazitní houba už zabila na 50 milionů smrků a jejímu dalšímu šíření zatím nelze účinně zasáhnout.

Reklama

Přitom stromy, které schnou, měly Krušné hory zachránit potom, co původní lesy zničily kyselé deště. Nová výsadba bude stát podle odhadů až 6 miliard korun.

Počátky ekologické katastrofy je nutné hledat už v 80. letech minulého století. Původní lesy zníčily exhalace z neodsířených elektráren. Lesníci proto vysadili odolnější druh smrku, ale ten původně v Krušných horách nerostl. Jenže od roku 2009 smrky zahubila parazitní houba. Ta škodí především nepůvodní dřevině, dovezené z amerického kontinentu. Výhony v dalším roce nevyraší a smrk pichlavý nemůže dýchat.

Podle ústeckého krajského radního Arna Fišery (ČSSD), který má v gesci životní prostředí, by se o obnovu lesa měl postarat stát.

Ministerstvo zemědělství už ale podle ČT slibuje, že do Krušných hor nově přesměruje část výnosu státního podniku Lesy ČR, které jen v roce 2012 vydělaly přes 5 miliard orun. Nové stromky mají podle plánu ministerstva sázet nezaměstnaní. V příštích čtyřech letech asi 28 milionů sazenic.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře