Ekonomika postavená na hlavu. Dluhy, exekuce a bez montoven by bylo ještě hůř

Továrna, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comTovárna, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

ZÁPADNÍ ČECHY - Jsou to paradoxy. Nízká nezaměstnanost, ekonomika Česka šlape, růst HDP z nás dělá evropské premianty a je vytvořen tlak na růst mezd. Přesto oproti loňskému roku se počet lidí v exekuci zvýšil o 3,4 procenta na 863 tisíc.

Reklama

Nejsou lidi, musíme přivážet ekonomické migranty. Hlásá vláda v demisi Andreje Babiše. Propagátorem je zejména ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner.

Přivážení zejména Ukrajinců má prý povzbudit trh práce. Firmy zejména ze zpracovatelského průmyslu potřebují lidi k pásům.

Chybí ale i profese jako řidiči, řemeslníci apod.

DOPORUČUJEME: Babišova vláda chce do Česka dovézt více ekonomických migrantů

Zvyšuje se tak tlak na zvyšování mezd. "Podle našeho odhadu česká ekonomika ke konci loňského roku ještě mírně zrychlila na meziročních 5,5 procenta. Letos by pak v průměru měla přidat 3,6 procenta, hlavním tahounem nadále zůstává spotřeba domácností a investice," uvedla pro ČTK ekonomka Komerční banky Monika Junicke.

Podle ekonomů i podnikatelů rizikem zpomalení výkonnosti ekonomiky je nedostatek lidí, tím pádem neschopnost zvyšovat produkci.

Právě ta je pro Česko zásadní, neboť země je malou otevřenou ekonomikou orientovanou především na export. Vývoz je nejvíce do zemí Evropské unie, zejména do Německa.

Jenže pozitivní zprávy o tom, jak je na tom česká ekonomika výborně, nepociťují zaměstnanci na své výplatní pásce.

A tak je zcela běžné, že lidé, co celý měsíc pracují, sotva vyžijí. Velká část zaměstnanců splácí různé půjčky, hodně lidí je v exekuci.

Největší nárůst exekucí zaznamenali v Karlovarském (10,2 %), Ústeckém (8,8 %) a Středočeském (5,5 %) kraji. Stále více Čechů má také problém s vícečetnými exekucemi. Tři a více exekucí má aktuálně 493 tisíc obyvatel. Vyplývá to z dat projektu Mapa exekucí.

Jak je to možné?

Počátky lze najít za vládnutí Miloše Zemana. Ten kolem roku 2000 zavedl investiční pobídky. Stát začal budovat průmyslové zóny a do země začali proudit zahraniční investoři.

Byl i tlak na vstup země do Evropské unie.

Česká ekonomika se postupně stala závislá na exportu do EU.

Co by pro Českou republiku a její ekonomiku případný czexit (odchod z EU) znamenal?

DOPORUČUJEME: Czexit: Vystoupení z EU by na českou ekonomiku mělo devastující vliv, varují odborníci

Podle ekonomů, Hospodářské komory i Svazu průmyslu a dopravy by takový krok pro Česko znamenal ekonomickou sebevraždu.

Odchod z EU by znamenal ztrátu stovek tisíc pracovních míst a česká ekonomika by se podle některých dostala na úroveň Běloruska.

Česko by se najednou stalo izolovanou zemí a zahraniční investoři by své podniky začali přesouvat do okolních států jako je Polsko, Slovensko, ale i Rumunsko.

Česká ekonomika je na zemích EU závislá, 80 procent exportu míří do zemí Evropské unie, převážně do Německa.

Podle Hospodářské komory by potenciální czexit zhoršil přístup českým exportérům na trhy a zkomplikoval mezinárodní obchodní i politické vazby, na kterých je malá, otevřená ekonomika jako ČR zcela závislá.

DOPORUČUJEME: Češi jsou ve skupině low-cost zaměstnanců. Základ ekonomického modelu položil před 20 lety Miloš Zeman

Problém českého hospodářství je v množství "montoven", kdy závody fungují jako dodavatelé komponent a dílů do větších celků. Ty se například kompletují v Německu, které je jako finální výrobek prodá s vyšší marží.

Právě nízké marže v českých zpracovatelských továrnách jsou jedním z důvodů, proč čeští zaměstnanci mají nízké mzdy, které nedosahují ani německé minimální mzdy.

Paradox je v tom, že nebýt "montoven", ekonomická situace v Česku by byla mnohem horší.

Odchodem Česka z EU by mateřské firmy, které k ČR nemají jakýkoliv citový vztah, by své výrobní linky přesunuly do jiných zemí Evropské unie.

Zpracovatelský průmysl tvoří zhruba třetinu HDP a v tomto segmentu pracuje 1,6 milionu lidí. Odchodem z EU by Česko podle ekonomických prognóz mohlo přijít o 400 tisíc pracovních míst, jak uvedl Petr Zahradník z Evropského hospodářského a sociálního výboru a České spořitelny.

DOPORUČUJEME: Ekonomika na rozcestí. Automatizace a robotizace ubere pracovní místa v montovnách či skladech

Dalším rizikem je robotizace, která z podstaty nebude potřebovat tolik lidské síly.

Kromě zpracovatelského a výrobního segmentu podstatnou část pracovního trhu tvoří státní zaměstnanci - od úředníků, po učitele až po bezpečnostní složky.

Mnoho českých firem a podnikatelů je pak závislých na domácí spotřebě - tedy na útratě českých občanů.

"Výsledkem pomalejšího růstu výdajů domácností než jejich příjmů proti předchozímu čtvrtletí byla vyšší míra úspor, a to 10,1 procenta," uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Ti, co si chtějí vydělat, odcházejí do zahraničí. S plánovaným odchodem Velké Británie z EU se pozornost ubírá na Německo a Rakousko, kam z pohraničních regionů mohou i pendlovat nejen živnostníci, ale i zaměstnanci.

Tito lidé, pro které je motivace především výše mzdy, pak chybí na českém pracovním trhu.

SOUVISEJÍCÍ: Jak získat místo. Přes 100 tisíc Čechů pracuje v zahraničí. Hitem je Německo

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře