Jak se projeví brexit u měst na západě Čech? Čeká se návrat i romských rodin

Velká Británie a EU, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comVelká Británie a EU, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

ZÁPADNÍ ČECHY - Britská premiérka Theresa Mayová má oficiálně oznámit tzv. brexit a požádat dopisem Brusel o odchod Velké Británie z Evropské unie. Konkrétní dopad rozhodnutí pravděpodobně pocítí i konkrétní města na západě Čech.

Reklama

Zatím se o tom příliš nahlas nemluví, ale některá města se toho obávají. V minulých letech odešly do Velké Británie početné rodiny, a některé z nich se patrně nyní budou chtít vrátit. Podmínky se v Británii pravděpodobně změní.

Pocítit negativní dopad brexitu mohou města jako Plzeň, Rokycany, Sokolov a další. A to i menší města.

Rodiny, které odešly například do Anglie, již v Česku nemusejí mít vlastní či nájemní byty, avšak budou někde chtít bydlet. Zároveň mají děti, které budou muset chodit do škol.

Další zátěží na rozpočty budou požadavky sociálních dávek ze strany navrátivších rodin. Zde bude podstatné dokazování, zda děti pravidelně chodily do anglických škol.

"Máme signály, že by se romské rodiny z Velké Británie měly začít vracet. Již jsme zjišťovali informace na oddělení péče o dítě, ale zatím je žádná vrácená rodina nekontaktovala. S navrátilci se setkala paní ředitelka na 7. základní škole. Rodina, která se z Anglie vrátila, tam chtěla umístit dítě, ale nebyla schopna doložit potvrzení, že se v Británii vzdělávalo. Bez toho totiž dítě naše škola přijmout nemůže,“ uvedla pro Homerlive.cz náměstkyně mosteckého primátora Markéta Stará.

"Pokud se problém rozroste, budeme muset požádat o pomoc a metodiku, jak s těmito dětmi pracovat," dodala náměstkyně.

Špatnou zkušenost s podobným návratem rodiny z Anglie mají například Obrnice u Mostu.

Zde se setkali i s fenoménem, kdy děti neuměly číst ani psát v češtině a neuměly pořádně ani anglicky. Používaly tzv. street English, uvedl web Homerlive.cz nebo IDNES.cz.

Tématu se již v srpnu 2016 věnoval server Romea.cz.

"Vím o jednom či dvou případech, kdy byl migrantům odebrán sociální příspěvek na bydlení. Říkám všeobecně migrantům, neříkám specificky Romům, protože osobně nedělám rozdíly mezi etnickým původem. V jednom z těch případů bylo důvodem, že ten český občan neplatil daně, protože pracoval na černo, v myčce automobilů. Na straně druhé, vím o vcelku štědré alokaci různých sociálních dávek, kupříkladu svobodným matkám," řekl Romea.cz konzul Paul Millar.

Vyplácení sociálních dávek je podle něj dislokováno podle oblastí a zabývají se tím příslušné sociální správy.

O dva měsíce dříve stejný web Romea.cz udělal anketu mezi Romy ve Velké Británii.

"Romové, pokud zde budou chtít dále žít, by měli požádat o britské občanství, většina Romů neumí stále anglicky, pro některé z nich tedy bude obtížné žádat britský pas. Ti, kteří jsou tu více než 5 let, mohou žádat o trvalý pobyt. Neočekávám velký exodus Romů z UK, pokud mají stabilní práci. Pokud práci nemají, je to jiné. Někteří z nich, pokud práci neseženou, budou nuceni se vrátit do členských států Evropské unie, z nichž přišli, protože nebudou mít nárok na podporu v nezaměstnanosti," uvedl Michael Daduč žijící v Londýně.

"Jsme tu všichni zklamaní z toho, že nezvítězil zdravý rozum, ale propaganda proti přistěhovalcům a Evropské unii. Mnozí Romové se určitě vrátí zpět do svých vlastí, nejen kvůli změněným podmínkám, ale i kvůli prudké změně atmosféry ve společnosti a přístupu k lidem, kteří nejsou občané UK," uvedl pro web aktivista Ladislav Baláž.

"Pro Romy to ale bude určitě špatné, budou muset domů, kromě těch, kteří tam pracují dlouhodobě," konstatovali pro Romea.cz manželé Josef a Marcela Baloghovi.

Brexit pravděpodobně změní především podmínky pro ty, kteří ve Velké Británii jsou dlouhodobě, ale nemají práci.

"Vyhoštění" se obávají zejména Poláci, kteří tvoří největší skupinu z tzv. Východoevropanů.

Strach mají z nejistoty a nové legislativy, kvůli které jim může hrozit vyhoštění ze země. Strach mnoha Poláku z vyhoštění je přitom podle serveru Financial Times oprávněný.

Až 81 procent stávajících pracovníků ze zemí EU by totiž neprošlo procesem udělení pracovního povolení, jaký je aktuálně běžný pro žadatele ze zemí mimo EU. Jedinou nadějí jsou tak sliby politiků, že přistěhovalců ze zemí Unie se případná nová nařízení nebudou týkat.

Polská vláda předpokládá, že v důsledku odchodu Británie z Evropské unie, takzvaného brexitu, by se do vlasti mohlo vrátit 100 až 200 tisíc Poláků. Podle agentury Reuters to na konci února 2017 sdělilo ministerstvo rozvoje v odpovědi na interpelaci jednoho z poslanců.

Koncem roku 2015 žilo podle zjištění britského statistického úřadu ONS (Office for National Statistics) v Británii celkem 831 tisíc lidí narozených v Polsku. Poláci se tak předloni v Británii stali nejpočetnější zahraniční skupinou lidí, kteří do země přišli za prací.

Konkrétní podmínky nejsou stále známy. Obecně se předpokládá, že cizinci už nebudou mít nárok na tamní sociální dávky. Navíc ti, kteří neprokáží, že jsou ve Velké Británii déle než pět let, nebudou moct žádat o trvalý pobyt. Jak konkrétně podmínky budou vypadat, to se teprve uvidí...

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře