Koronavirus straší Česko. Zákon umožňuje uzavřít města i obce

Ochranný oděv proti koronaviru., ilustrační foto. Foto: Pixabay.comOchranný oděv proti koronaviru., ilustrační foto. Foto: Pixabay.com

V severní Itálii a v okolí Mílána se šíří koronavirus Covid-19. České ministerstvo zdravotnictví ústy ministra Adama Vojtěcha činí kroky, pokud by se první případ nákazy objevil i v Česku.

Reklama

V Česku je zhruba tisíc infekčních lůžek, které by bylo možné využít pro léčení případných nakažených novým koronavirem, informoval ministr Adam Vojtěch.

Podle něj by bylo možné vytvořit v případě potřeby stovky až nízké tisíce dalších.

České zákony umožňují uzavřít po případném výskytu nového typu koronaviru města či obce podobně jako v severní Itálii. Spolupracovala by na tom policie nebo armáda.

Kvůli situaci ve čtvrtek v Praze zasedne Ústřední epidemiologická komise.

Kroky v případě epidemie v Česku upravuje podle ministra Pandemický plán ČR a krizový zákon.

"Situace v Itálii je do značné míry znepokojující. Zaznamenali tam už čtyři úmrtí, byli to pacienti staršího věku nebo měli přidružená onemocnění," řekl ministr.

Omezení cest do Itálie

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly do Itálie jezdí hodně Čechů lyžovat, proto je situace závažnější, než když byl dosud virus většinou omezený na Čínu.

"Budeme se muset připravit i na nějaké krizové situace, pokud by infekce byla zavlečena do České republiky," dodal.

Ministerstvo uvažuje o zavedení evidence lidí, kteří přicestovali z Itálie.

Zřejmě podle náměstka ministra zdravotnictví bude třeba evidovat jedince, kteří v rizikových oblastech Lombardie, ale třeba také Benátek, pobývali.

Ministerstvo zahraničních věcí vydalo doporučení do míst nákazy necestovat.

Samotná Itálie zvažuje uzavření hranic. Kontrolu chce zavést i Rakousko, které v noci z neděle na pondělí zastavilo vlak v Brennerském průsmyku.

Varování ministerstva zahraničí ČR

V posledních dnech došlo k potvrzení ohnisek a rozšíření koronaviru v severní Itálii zejména v regionech Lombardie (město Milán a jeho okolí) a Benátska/Veneto. Italská vláda ve spolupráci se zasaženými regiony přijala řadu opatření hygienického i restriktivního charakteru včetně izolace 10 zasažených obcí v Lombardii (Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo e San Fiorano) a jedné v Benátsku (Vo' Eugenao)

Výše uvedená místa, která se nacházejí v izolaci, není možné navštěvovat ani je opustit. V případě porušení pravidel hrozí trestní stíhání a vysoké pokuty. Situaci kontrolují italské bezpečnostní složky.

MZV proto občanům ČR doporučuje, aby se zasaženým oblastem do doby vyřešení sanitární situace vyhnuli.

Upozorňujeme, že v souvislosti s rozšířením koronaviru, byly v regionech Lombardie (město Milán a jeho okolí), Benátska, Piemontu (město Turín a okolí) a Emilia Romagna (město Bologna a okolí) zrušeny všechny kulturní a sportovní akce, uzavřena jsou muzea, některé památky a divadla. Opatření platí do odvolání.

Vzhledem k rychlému rozšíření koronaviru v severní Itálii upozorňujeme, že v případě nepříznivého vývoje situace v místě pobytu se návštěvníci mohou ocitnout v případné 14 denní karanténě.

Doporučujeme proto před cestou do výše zmíněných regionů pečlivě sledovat aktuální informace, nebo může docházet k dočasným opatřením, která mohou narušit silniční a vlakovou dopravu.

Případy nakažení se vyskytují rovněž v regionech Piemont (Turín), Trentino Alto Adige (Trento a Alpy), Emilia Romagna (Bologna) a Lazio (Řím).

Obecně je třeba striktně dodržovat základní hygienická pravidla jako časté a důkladné mytí rukou, nedotýkat se rukou nosu, tváří ani očí, vyhýbat se větší koncentraci osob, sledovat opatření a respektovat pokyny místních úřadů. V případě zdravotních potíží a podezření na kontakt s infikovanou osobou či prostředím je nutno volat rychlou lékařskou pomoc na čísle 112, nedoporučuje se navštěvovat nemocnice a zdravotní zařízení.

Ministerstvo zdravotnictví Itálie zřídilo informační linku na čísle (+39)1500, další informace je možné nalézt na webových stránkách www.salute.gov.it

V případě nouze volejte pohotovostní linku Generálního konzulátu ČR v Miláně +39 375 63 78 179 nebo Velvyslanectví ČR v Římě +39 335 310 450. 

Cestujícím doporučujeme registraci v aplikaci drozd: https://drozd.mzv.cz, která nám umožňuje se v případě potřeby s občany rychle spojit.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře