Létající klíšťata čekají v lesích. Co je kloš jelení?

Kloš jelení. Foto: Christian Fischer, CC BY-SA 3.0, Wikipedia.orgKloš jelení. Foto: Christian Fischer, CC BY-SA 3.0, Wikipedia.org

ZÁPADNÍ ČECHY - I letos nebezpečí číhá na všechny, kteří se pohybují v lesním porostu. Na člověka i zvířata může útočit kloš jelení, neboli létající klíště.

Reklama

Opakuje se to každý rok. Létající klíště (nejedná se přímo o klíště, hmyz je mu vzhledem podobný) není přenašečem encefalitidy či boreliózy, avšak člověka může nakazit bartonellou a tularémií. Navíc "kousanec" bolí.

Kloš jelení.

Jedná se o druh bodavé mouchy, která se živí krví a na hostitele se dostává pomocí křídel vyvinutých po vylíhnutí. Po usednutí na hostitele křídla ztrácí.

Hmyz je velikosti asi 3-7 milimetrů. Vzhledem připomíná velmi malého cvrčka a není snadné jej odstranit. Nejlepším způsobem, jak kloše zabít, je promnout ho mezi prsty.

Bakterie bartonella přenášená létajícím klíštětem dokáže způsobit dlouhotrvající svědění v místě bodnutí. Červená svědivá skvrna či vyrážka může trvat i mnoho týdnů než zmizí.

DOPORUČUJEME: Klíšťata opět útočí! Rady a tipy, jak se jim bránit

Kloš jelení útočí především v lese. Má rád osrstěné hostitele, proto kouše většinou zvířata. Lidem útočí často na hlavu či na ruce a nohy, kde mají chloupky. Kousanec od něj oběť nejprve necítí, pak ale dlouho svědí.

Jak se bránit?

Před cestou do lesa se podle babských rad doporučuje rozžvýkát dva stroužky česneku. Pozmění se tím prý vůně vydechovaných plynů, díky nimž se kloš orientuje.

Přírodní repelent proti klošům lze vytvořít, když se týden nechá vylouhovat třicet kusů hřebíčku ve dvou deci francovky.

ČTĚTE:  Tajemná zápřednice. Je to skutečně smrtelně nebezpečný pavouk?

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3.14 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře