Penta předala nemocnici zpět Sušici. Ze čtyř oddělení zbyla poloviční interna

Nemocnice v Sušici. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.czNemocnice v Sušici. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.cz

Je možné z fungující nemocnice vytvořit zdravotnické zařízení bez lékařů, sester a pacientů? Příklady z jiných měst ukazují, že možné to je.

Reklama

Nemocnice Sušice je pro společnost Penta Hospitals CZ zřejmě noční můrou.

Finanční skupina, která si zakládá na pozitivním PR, si v šumavském městě na západě Čech potvrdila to, že bez lékařů, sester a následně pacientů není schopna ekonomicky udržet při životě poskytování akutní zdravotní péče, a to i přesto, že je poskytována v moderní budově a opraveném nemocničním areálu.

Penta vstoupila přes koupenou společnost Nemos Sokolov do sušické nemocnice v roce 2017. Avšak i přes finanční sílu mateřské Penty se v Sušici trápila a nakonec nemocnici předala zpět městu.

Postupně zanikala lůžková oddělení a omezena byla i pohotovost. Nemocnice žádala od města dotace. Zároveň nemocnici opouštěl zdravotnický personál - sestry a lékaři. Pacienti si tak postupně hledali jiná zdravotnická zařízení v regionu.

Nemocnice v Sušici byla městská, budovy nadále de facto patřily městu, avšak zdravotní péče včetně smluv se zdravotními pojišťovnami byla v režii soukromníka. V roce 2015 si zastupitelé města od privátního sektoru slibovali zajištění akutní péče, investice a manažerské vedení.

Starosta Sušice: Rozvojová strategie Penty nevypadala špatně

Starosta Sušice Petr Mottl (ODS) celou situaci vnímá z pozice města. "My provozovat nemocnici neumíme, nemáme na to lidi. Pokud je tady někdo, kdo to chce dělat, proč ne?"

V roce 2015 město Sušice pronajalo objekt k provozování zdravotní péče Nemosu. Tehdy měla zájem i Penta, ta se ale do Sušice díky majetkovému vstupu do Nemosu dostala o dva roky později.

"My umíme zajistit dotace na rekonstrukci budov, umíme se postarat o majetek. Proto je nemocnice hezká. Jsme ale 11 tisícové město. Snad žádné jiné takto malé město v Česku nevlastní nemocnici," řekl sušický starosta pro ZápadočeskýDeník.cz v červnu 2018.

Sušická nemocnice v době, kdy město soukromníkovi pronajalo nemocnici, měla několik fungujících lůžkových oddělení. Když Penta do sušické nemocncie vstoupila, naštvala si místní lidi omezováním provozu chirurgie. Ta přitom patří mezi základní oddělení každé nemocnice poskytující akutní péči.

Právě uzavření chirurgie naštvalo prakticky všechny v Sušici. Víníkem je podle nich Penta. Ta ale zase namítá, že do Sušice vstoupila až v říjnu 2017, kdy chirurgie byla uzavřena. Město začalo dávat dotace, a tak aspoň fungovala ambulance s pohotovostí.

"Samozřejmě pohotovost město dotuje," přiznává starosta. Radnice se tak dostala pod dvojí tlak. Na jedné straně obyvatelé a pacienti, na druhé straně manažeři z nemocnice, potažmo Penty.

"Ukázali nám novou rozvojovou strategii. Nevypadá to špatně," řekl v červnu 2018 starosta, aby nepřímo potvrdil, že za zavřením chirurgie stojí i peníze. Oddělení prý mělo být ztrátové.

"Je to složité. Byl tu nedostatek chirurgů," naznačil starosta. "To je ale systémový problém celého zdravotnictví, který mi tady v Sušici nevyřešíme."

Nejdříve uzavření chirurgie, pak i interny

Rozvojová strategie Penty vyústila v omezení dalšího oddělení, a to lůžkové interny. Uzavřena byla v červnu 2019. Jako důvod mluvčí Penta Hospitals CZ Lenka Holá uvedla pro ČTK nedostatek lékařů.

K činnosti firmy Nemos, která měla nemocnici od roku 2015 v pronájmu, a Penty, která pak Nemos ovládla, se nechtěl v rozhovoru pro IDNES.cz vyjadřovat nový jednatel městské firmy Sušická nemocnice Václav Rada. Uvedl jen to, že pokud se ve firmě za tři roky šestkrát změní ředitel, není to úplně normální.

Mluvčí soukromníka Lenka Holá v prohlášení na webu nemocnice uvedla, že v srpnu 2019 "v současné době je v nemocnici v nepřetržitém provozu zajištěno poskytování pohotovostní služby pro děti i dospělé, dále v nemocnici funguje chirurgická pohotovostní služba. Interní oddělení je z personálních důvodů provozováno v omezeném rozsahu."

Lenka Holá už dříve ČTK řekla, že se nemocnici dlouhodobě nedaří mít tolik výkonů, aby to zajistilo její samostatné fungování. Pacienti si prostě našli jiná zdravotnická zařízení...

Penta předala nemocnici zpět městu

Penta své působení v Sušici ukončila. Od 1. září 2019 zdravotní péči provozuje opět město prostřednictvím společnosti Sušická nemocnice.

„Naším prvořadým cílem bude přesvědčit zaměstnance, že práce v nemocnici má jasnou perspektivu. Chtěl bych všem moc poděkovat za jejich práci a trpělivost. Zároveň musíme zintenzivnit nábor nového zdravotnického personálu, především lékařů na interní oddělení," uvedl jednatel Václav Rada.

Zastupitelé města schválili 22 milionů korun, které z městského rozpočtu nasměrují do nemocnice, aby ji stabilizovali. Aktuálně nemocnice dostane i dotaci od Plzeňského kraje. Aby mohla samostatně ekonomicky fungovat, musí mít platby od zdravotních pojišťoven. Ty platí za výkony. Aby byly výkony, musí být pacienti. Aby přišli pacienti, musí být lékaři a sestry.

Jak toho dosáhnout?

Sušické vedení nemocnice se chce inspirovat Podřipskou nemocnici v Roudnici nad Labem. Konkrétně využít zkušeností manažerského týmu pod vedením Tomáše Krajníka.

"Management se o ni (o roudnickou nemocnici) zkrátka dobře stará, chová se slušně a otevřeně k zaměstnancům, skvěle funguje i komunikace směrem k občanům, kteří nemocnici přijali za svou, protože si uvědomili, že když zanikne, budou nuceni jezdit za péčí daleko. Chceme postupovat obdobně,“ uvedl pro IDNES.cz jednatel Sušické nemocnice Václav Rada.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře