Původní vlastníci požadují vrátit Plzeňský Prazdroj. A ho koupí stát, chce Plzeň

Plzeňský prazdroj. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.czPlzeňský prazdroj. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.cz

PLZEŇ - Plzeňský prazdroj pravděpodobně čeká prodej, současný vlastník SABMiller, hodlá plzeňský pivovar prodat. O jeho zájem projevilo Právovárečné m욝anstvo v Plzni, které je nejstarší existující stavovskou korporací v Čechách.

Reklama

To je přesvědčeno, že je dosud jediným právoplatným vlastníkem jeho údajně znárodněné firmy M욝anský pivovar v Plzni, resp. jeho majetkové podstaty, která je dnes začleněna do Plzeňského Prazdroje a. s.

Svým prohlášením z 13. července upozorňuje případné zájemce o koupi pivovaru na jeho nezadatelná práva a chce požádat vládu a parlament o součinnost, aby byly napraveny historické křivdy a údajně znárodněný majetek navrácen původním vlastníkům.

Právovárečné m욝anstvo v Plzni získalo povolení k výrobě piva již v roce 1842 a toto pivo – Pilsner Urquell - proslavilo Plzeň po celém světě. Když byl po II. světové válce tehdejší M욝anský pivovar znárodněn, bylo to v rozporu i s tehdejší znárodňovací legislativou a i s tehdy platnou Ústavou ČR. Právovárečné m욝anstvo v Plzni tak nikdy nepřestalo být majitelem pivovaru, jehož nástupcem je dnes Plzeňský Prazdroj.

„Stát prodal něco, co mu nepatřilo. Není možné říci, že pivovar někdo nabyl v dobré víře, protože na nejistý stav ohledně vlastnictví jsme všechny písemně upozornili, většina zájemců dokonce kvůli tomu ze soutěže vypsané Nomurou odstoupila,” uvedl v prohlášení Karel Svoboda, předseda Správní rady Právovárečného m욝anstva v Plzni.

Podle Svobody nyní je ideální situace k jednání o způsobu narovnání vztahů, protože současný vlastník ohlásil záměr firmu prodat.

Tento záměr plně podporuje i primátor Plzně Martin Zrzavecký. Město je totiž členem Právovárečného m욝anstva v Plzni.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře