Rýsuje se tichá koalice ANO, SPD a KSČM? Babišovo vypouštění balónků

Andrej Babiš. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.czAndrej Babiš. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.cz

ČESKO /KOMENTÁŘ/ - Česká republika bude mít menšinovou vládu ANO s kontroverzním miliardářem v čele. Možná. Dosavadní průběh vyjednávání tomu ale napovídá.

Reklama

Andrej Babiš nemá rád příliš dlouhé vyjednávání. Jeho taktika je zhruba takto: vypouštění balónků, rozehrávka na více stran, tlaky a hlavně silný pressink.

Žádné vyjednávání v rukavičkách.

Poté, co šéf ANO vzdal poměrně rychle snahu vyjednat si většinovou vládu, co mu košem dala ČSSD s KDU-ČSL a také ODS, běžel na Hrad. Tam si získal podporu pro sestavení menšinové vlády složené ze straníků ANO a nestraníků, tzv. odborníků.

Tento scénář se zamlouvá i prezidentu Miloši Zemanovi. Na Pražském hradě pravděpodobně promlouval do duše nejen šéfovi komunistů, ale i předsedovi SPD. A tak jsme se dozvěděli, že KSČM v čele s Vojtěchem Filipem je ochotna vládu tolerovat.

To je osvědčená taktika komunistů. Přímo do vlády s nimi na celostátní úrovni nikdo nechce, ale jejich hlasy se hodí. Komunistům zase funkce. A vše se zarámuje do obligátní podpory programu. Proč ne. Jak nám Andrej Babiš prostřednictvím CNN sdělil, on prý není populista, nýbrž pragmatik.

Pragmatik je i Tomio Okamura. Muž, který se obklopil skutečně zajímavými postavami. I s SPD nechce jít Babiš do vlády - nevypadalo by to dobře. Ale jejich podporou nepohrdne.

Jistě Okamurovi domlouval či jen přátelsky radil prezident Zeman. A tak Okamura oznámil, že kandidovat na hlavu státu nebude a že ANO podpoří na postu předsedy sněmovny Radka Vondráčka. Výměnou za to v pověstném politickém handlu má být podpora některých programových bodů, které je Babišovo ANO schopno zkousnout jako menší zlo.

A tak se vracíme na začátek po volbách, o čem se hovořilo. Rýsuje se zde koalice ANO, SPD a KSČM? Jen místo toho, aby tyto strany své "spojenectví" daly dohromady oficiálně, vznikne jakýsi kočkopes á la opoziční smlouva.

Ta vyhovovala ČSSD a ODS po volbách v roce 1998. Miloš Zeman si vládl ve své jednobarevné vládě sám a stejný model doporučuje již veřejně i Andreji Babišovi.

Babišovi tento model rovněž bude vyhovovat. Bude mít svoji jednobarevnou vládu, kterou bude řídit jako firmu. A snít o tom, že mu žvanírna zvaná Poslanecká sněmovna nebude tolik překážet.

A po celou dobu budou lidé okolo předsedy ANO naleptávat jednotu nejen ODS, ale i Pirátů. Ti ústy předsedy Ivana Bartoše již zažívají, co jsou to politické tlaky. "Jsme pod řízeným nátlakem ANO," prohlásil dokonce pro Právo. Tlak má spočívat v "chození" emailů či SMS.

A aby toho nebylo málo, vše svým výrokem korunoval Miloš Zeman. Ten je přesvědčen o tom, že ostatní strany "vyměknou". Pokud Babišovi nevyjde první pokus o získání důvěry své menšinové vlády, druhý určitě ano. Pokud by mělo dojít na třetí pokus, u něho prý "může", nikoliv "musí". Alternativní výklady ústavy v pojetí Miloše Zemana...

O článku:

Komentář je jedním z nejdůležitějších analytických novinářských útvarů. Vyjadřuje stanovisko autora nebo daného média k určité události. Je blízký především zprávě, kterou doplňuje o (osobní) hodnocení a zdůvodněné závěry. (zdroj: zde).

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře