Rýsuje se tichá koalice ANO, SPD a KSČM? Babišovo vypouštění balónků

Andrej Babiš. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.czAndrej Babiš. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.cz

ČESKO /KOMENTÁŘ/ - Česká republika bude mít menšinovou vládu ANO s kontroverzním miliardářem v čele. Možná. Dosavadní průběh vyjednávání tomu ale napovídá.

Reklama

Andrej Babiš nemá rád příliš dlouhé vyjednávání. Jeho taktika je zhruba takto: vypouštění balónků, rozehrávka na více stran, tlaky a hlavně silný pressink.

Žádné vyjednávání v rukavičkách.

Poté, co šéf ANO vzdal poměrně rychle snahu vyjednat si většinovou vládu, co mu košem dala ČSSD s KDU-ČSL a také ODS, běžel na Hrad. Tam si získal podporu pro sestavení menšinové vlády složené ze straníků ANO a nestraníků, tzv. odborníků.

Tento scénář se zamlouvá i prezidentu Miloši Zemanovi. Na Pražském hradě pravděpodobně promlouval do duše nejen šéfovi komunistů, ale i předsedovi SPD. A tak jsme se dozvěděli, že KSČM v čele s Vojtěchem Filipem je ochotna vládu tolerovat.

To je osvědčená taktika komunistů. Přímo do vlády s nimi na celostátní úrovni nikdo nechce, ale jejich hlasy se hodí. Komunistům zase funkce. A vše se zarámuje do obligátní podpory programu. Proč ne. Jak nám Andrej Babiš prostřednictvím CNN sdělil, on prý není populista, nýbrž pragmatik.

Pragmatik je i Tomio Okamura. Muž, který se obklopil skutečně zajímavými postavami. I s SPD nechce jít Babiš do vlády - nevypadalo by to dobře. Ale jejich podporou nepohrdne.

Jistě Okamurovi domlouval či jen přátelsky radil prezident Zeman. A tak Okamura oznámil, že kandidovat na hlavu státu nebude a že ANO podpoří na postu předsedy sněmovny Radka Vondráčka. Výměnou za to v pověstném politickém handlu má být podpora některých programových bodů, které je Babišovo ANO schopno zkousnout jako menší zlo.

A tak se vracíme na začátek po volbách, o čem se hovořilo. Rýsuje se zde koalice ANO, SPD a KSČM? Jen místo toho, aby tyto strany své "spojenectví" daly dohromady oficiálně, vznikne jakýsi kočkopes á la opoziční smlouva.

Ta vyhovovala ČSSD a ODS po volbách v roce 1998. Miloš Zeman si vládl ve své jednobarevné vládě sám a stejný model doporučuje již veřejně i Andreji Babišovi.

Babišovi tento model rovněž bude vyhovovat. Bude mít svoji jednobarevnou vládu, kterou bude řídit jako firmu. A snít o tom, že mu žvanírna zvaná Poslanecká sněmovna nebude tolik překážet.

A po celou dobu budou lidé okolo předsedy ANO naleptávat jednotu nejen ODS, ale i Pirátů. Ti ústy předsedy Ivana Bartoše již zažívají, co jsou to politické tlaky. "Jsme pod řízeným nátlakem ANO," prohlásil dokonce pro Právo. Tlak má spočívat v "chození" emailů či SMS.

A aby toho nebylo málo, vše svým výrokem korunoval Miloš Zeman. Ten je přesvědčen o tom, že ostatní strany "vyměknou". Pokud Babišovi nevyjde první pokus o získání důvěry své menšinové vlády, druhý určitě ano. Pokud by mělo dojít na třetí pokus, u něho prý "může", nikoliv "musí". Alternativní výklady ústavy v pojetí Miloše Zemana...

O článku:

Komentář je jedním z nejdůležitějších analytických novinářských útvarů. Vyjadřuje stanovisko autora nebo daného média k určité události. Je blízký především zprávě, kterou doplňuje o (osobní) hodnocení a zdůvodněné závěry. (zdroj: zde).

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Plzeňský kulturista ve videu schvaloval střelbu na Roma. Policie ho chce dostat k soudu Plzeňský kulturista ve videu schvaloval střelbu na Roma. Policie ho chce dostat k soudu
Celníci odhalili nelegálně pracující zahraniční dělníky ve firmách na západě Čech Celníci odhalili nelegálně pracující zahraniční dělníky ve firmách na západě Čech
Klatovy žijí rychlými auty. Město hostí Rallye Šumava, Historic Vltava rallye a exhibiční Rallye Šumava Legend Klatovy žijí rychlými auty. Město hostí Rallye Šumava, Historic Vltava rallye a exhibiční Rallye Šumava Legend

Karlovy Vary po vítězné baráži slaví návrat do extraligy Karlovy Vary po vítězné baráži slaví návrat do extraligy
Na Plzeňsku spadl muž z vlaku Na Plzeňsku spadl muž z vlaku
Babiše, do koše. Bureš, za katr půjdeš. Nejen v Plzni a Karlových Varech se protestovalo kvůli Babišovi Babiše, do koše. Bureš, za katr půjdeš. Nejen v Plzni a Karlových Varech se protestovalo kvůli Babišovi


Komentáře