S Babišem do koalice zatím nikdo nechce. Chci ministry odborníky, přesto tvrdí

Andrej Babiš. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.czAndrej Babiš. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.cz

PRAHA /VOLBY 2017/ - Vítěz voleb, šéf hnutí ANO Andrej Babiš, zatím neúspěšně vyjednává o koalici. Přímo do vlády se s ním nikdo nehrne. On přitom hlásá, že do ministerských židlí chce dosadit odborníky.

Reklama

I když se Babišovi zatím jednání s potencionálními partnery do vlády moc nedaří, on tvrdí, že má plán, jak sestavit vládu. Na ministerstva přitom chce dosadit odborníky, tedy nikoliv nutně zvolené poslance.

Představuje si takto Babiš řídit stát jako firmu?

Babiš plánuje, že do Vánoc sestaví funkční vládu. Přitom ANO nechce údajně jít do vlády s Tomiem Okamurou a jeho SPD. To je přitom zatím jediná strana, která se veřejně ústy svého předsedy nabídla k vládnutí.

Vládu s Babišem odmítli i komunisté. Přestože ANO ve volbách 2017 vyluxovalo voliče levicovým stranám, předseda KSČM Vojtěch Filip tvrdí, že ANO je příliš pravicové a komunisté jako autentická levice by nemohli jít do vlády s miliardářem.

Do vlády nechce jít ani ODS, přestože Babiš předsedu Petra Fialu lákal. Spolupráci s ANO ale příliš nedoporučují regiony. Obávají se, že by ODS mohla skončit jako ČSSD nebo lidovci.

Právě KDU-ČSL oznámila, že půjde do opozice. Navíc strana bude hledat nové vedení, připravit skončit je Pavel Bělobrádek.

Sociální demokraté se spíše také kloní k opoziční roli.

Babiš už oznámil, že přestává jednat s TOP 09 a STAN. Ti jsou podle slov šéfa hnutí ANO negativně naladěni.

Zbývají tak Piráti. S jejich předsedou Ivanem Bartošem se Babiš nepohodl, dokonce si vzájemně přes média vyměnili několik invektiv.

Babiš přitom Piráty lákal do vlády s tím, že by dostali do kompetence digitalizaci státu.

Co tedy bude Babiš dělat?

"Budeme postupovat jako v Německu. Tam také nejdřív byl ustaven parlament a teprve nyní budou jednat o vládě. Pro ČR je důležité 20. listopadu také ustavit Sněmovnu tak, aby nedošlo k zablokování dolní komory, o co se teď asi pokouší ODS, když na post předsedy Sněmovny prosazuje pana (předsedu Petra) Fialu. Nevím, proč by to neměl být náš zástupce," uvedl v rozhovoru pro Právo Andrej Babiš.

ANO plánuje na předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. Naopak občanští demokraté chtějí získat podporu pro svého předsedu Petra Fialu.

Babiš stále věří, že se mu podaří postavit většinovou vládu. Zlom ve vyjednávání vidí v ustanovení Sněmovny.

"Chtěl bych Sněmovně předložit takovou vládu, ve které budou sedět odborníci, kteří dané problematice rozumějí a kteří možná ty poslance přesvědčí, že pro ně zvednou ruku," nastínil pro Právo plány šéf hnutí ANO.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře