Spalničky jsou na Plzeňsku, stále více pacientů je nakaených
PLZEŇSKO - íření spalniček neustupuje, naopak epidemie se rozířuje. K 8. březnu 2019 v Česku epidemiologové zachytili 261 onemocnění. Mezitýdenní nárůst je rekordní, přibylo 59 nových pacientů. Z toho v Plzeňském kraji je známo 32 případů.
Proč se spalničky íří?
Příčin je více. Předevím jednou z nich je nízká proočkovanost dětí do pěti let. Odborníci upozorňují rodiče, aby své děti nechali naočkovat i přes současný trend, kdy rodiče své potomky ze strachu z neádoucích účinků vakcín naočkovat nenechají.
Dalím aspektem je vyvanutí imunity s delím odstupem od očkování, nejvyí nemocnost je předevím ve věkové skupině 35-44 let. Část z nich byla očkována v dětství jen jednou dávkou, ale k poklesu imunity dochází po delím odstupu od očkování i u lidí, kteří dostali v dětství dvě dávky.
Spalničky jsou infekční onemocnění, které je vysoce nakalivé. Způsobuje je virus z čeledi paramyxovirů. Spalničky jsou díky dobré proočkovanosti populace dnes velmi vzácným onemocněním, nicméně kvůli migraci a odmítání očkování se mohou opět objevit.
Velké problémy působí jejich komplikace v podobě zápalu plic, zánětu středního ucha nebo zánětu mozku, časté jsou bakteriální superinfekce oslabeného organismu.
Onemocnění se podle webu MojeZdraví.cz projevuje v první fázi horečkou, přidávají se bolesti v krku, kael nebo rýma. V dutině ústní se mohou objevit bílé pupínky, tzv. Koplikovy skvrny. Spojivky jsou zarudlé, slzí a pálí, postiený je světloplachý.
Po zhruba 4 dnech se objeví vyráka v podobě malých skvrnek, které se postupně mění z červené na hnědočervenou. Nejprve se vyráka vyskytne na obličeji a za uima, postupně přechází na celé tělo včetně končetin takzvaný výsev od hlavy k patě tj. kraniokaudální. Při běném průběhu nemoci mizí zhruba do týdne.