Spalničky jsou na Plzeňsku, stále více pacientů je nakažených

Očkování, jehla, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comOčkování, jehla, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

PLZEŇSKO - Šíření spalniček neustupuje, naopak epidemie se rozšířuje. K 8. březnu 2019 v Česku epidemiologové zachytili 261 onemocnění. Mezitýdenní nárůst je rekordní, přibylo 59 nových pacientů. Z toho v Plzeňském kraji je známo 32 případů.

Reklama

Proč se spalničky šíří?

Příčin je více. Především jednou z nich je nízká proočkovanost dětí do pěti let. Odborníci upozorňují rodiče, aby své děti nechali naočkovat i přes současný trend, kdy rodiče své potomky ze strachu z nežádoucích účinků vakcín naočkovat nenechají.

Dalším aspektem je vyvanutí imunity s delším odstupem od očkování, nejvyšší nemocnost je především ve věkové skupině 35-44 let. Část z nich byla očkována v dětství jen jednou dávkou, ale k poklesu imunity dochází po delším odstupu od očkování i u lidí, kteří dostali v dětství dvě dávky.

Spalničky jsou infekční onemocnění, které je vysoce nakažlivé. Způsobuje je virus z čeledi paramyxovirů. Spalničky jsou díky dobré proočkovanosti populace dnes velmi vzácným onemocněním, nicméně kvůli migraci a odmítání očkování se mohou opět objevit.

Velké problémy působí jejich komplikace v podobě zápalu plic, zánětu středního ucha nebo zánětu mozku, časté jsou bakteriální superinfekce oslabeného organismu.

Onemocnění se podle webu MojeZdraví.cz projevuje v první fázi horečkou, přidávají se bolesti v krku, kašel nebo rýma. V dutině ústní se mohou objevit bílé pupínky, tzv. Koplikovy skvrny. Spojivky jsou zarudlé, slzí a pálí, postižený je světloplachý.

Po zhruba 4 dnech se objeví vyrážka v podobě malých skvrnek, které se postupně mění z červené na hnědočervenou. Nejprve se vyrážka vyskytne na obličeji a za ušima, postupně přechází na celé tělo včetně končetin – takzvaný výsev od hlavy k patě – tj. kraniokaudální. Při běžném průběhu nemoci mizí zhruba do týdne.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.88 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře