Stát plánuje zavést mezi Prahou a Plzní nonstop spojení. Rychleji i do Mnichova

Vlak, ilustrační foto. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.czVlak, ilustrační foto. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.cz

PLZEŇSKÝ KRAJ - Železniční spojení mezi Prahou a Plzní není ideální, o moc lepší není ani jízda z Plzně do Mnichova. To se má postupně změnit. Rychlejší cestu mají zajistit i nové tunely u Ejpovic.

Reklama

Prvního zlepšení se mají cestující dočkat už letos v prosinci.

Expresy mají jezdit každé dvě hodiny mezi Plzní a Prahou, nyní je to po čtyřech hodinách.

Zkrátit čas má vynechání zastávek a zajistit přímé spojení. Další ušetření cestovního času má zajistit zprovoznění tunelů u Ejpovic, které trať de facto napřímí.

To má pomoci i lince mezi Prahou a Mnichovem. Vlak ji nyní absolvuje za šet hodin. Cílem je i díky modernizaci nyní zastaralé trati čas zkrátit pod čtyři hodiny. Ovšem ministerstvo dopravy hovoží až o roku 2030, kdy by se tak mělo skutečně stát.

Tyto novinky vzešly z prvního bavorsko-českého železničního summitu ve Furth im Waldu. Ten řešil zlepšení propojení mezi Prahou a Mnichovem, především zvýšení rychlosti vlaků a kapacity železničních spojení.

"Domluvili jsme se na společném vybudování trati z Mnichova přes Furth im Wald, Českou Kubici do Prahy, která bude konkurovat automobilům a bude vhodnou alternativou letecké dopravy. V první fázi zkrátíme dobu cesty na čtyři hodiny patnáct minut, konečným cílem je tři a půl až čtyři hodiny cesty,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Vybudování železničních spojení podpořil také spolkový ministr dopravy Alexander Dobrindt s tím, že tato trať je ve spolkovém plánu dopravních cest 2030 přeřazena do vyšší priority takzvaných naléhavých potřeb, což umožní rychlejší realizaci stavby.

V rámci společné deklarace se český ministr Ťok spolu s bavorským ministrem vnitra, výstavby a dopravy Joachimem Herrmannem dohodli kromě rychlejší cesty z Mnichova také na zkrácení doby jízdy z Norimberku do Prahy s přestupem v Chebu na zhruba čtyři hodiny.

Hlavní dopravní priority Česka s Bavorskem jsou železniční spojení Mnichov – Norimberk – Marktredwitz – Cheb – Plzeň – Praha a Mnichov – Regensburg – Furth im Wald – Domažlice – Praha.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Plzeňsko

Nádraží v Plzni se dočká opravy. Ale tak brzy to nebude Nádraží v Plzni se dočká opravy. Ale tak brzy to nebude
Senior přehlédl červenou na semaforu a skončil na schodech za silnicí Senior přehlédl červenou na semaforu a skončil na schodech za silnicí
Žena, která měla hodit dítě do koše na prádlo, už je ve vazbě Žena, která měla hodit dítě do koše na prádlo, už je ve vazbě

V Plzni otevírá pobočku další fastfoodový řetězec V Plzni otevírá pobočku další fastfoodový řetězec
Další alkoholik v Plzni? Brankář Bolek nesmí řídit! Další alkoholik v Plzni? Brankář Bolek nesmí řídit!
Po domácím porodu skončilo dítě v koši s prádlem Po domácím porodu skončilo dítě v koši s prádlem


Komentáře