Stát plánuje zavést mezi Prahou a Plzní nonstop spojení. Rychleji i do Mnichova

Vlak, ilustrační foto. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.czVlak, ilustrační foto. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.cz

PLZEŇSKÝ KRAJ - Železniční spojení mezi Prahou a Plzní není ideální, o moc lepší není ani jízda z Plzně do Mnichova. To se má postupně změnit. Rychlejší cestu mají zajistit i nové tunely u Ejpovic.

Reklama

Prvního zlepšení se mají cestující dočkat už letos v prosinci.

Expresy mají jezdit každé dvě hodiny mezi Plzní a Prahou, nyní je to po čtyřech hodinách.

Zkrátit čas má vynechání zastávek a zajistit přímé spojení. Další ušetření cestovního času má zajistit zprovoznění tunelů u Ejpovic, které trať de facto napřímí.

To má pomoci i lince mezi Prahou a Mnichovem. Vlak ji nyní absolvuje za šet hodin. Cílem je i díky modernizaci nyní zastaralé trati čas zkrátit pod čtyři hodiny. Ovšem ministerstvo dopravy hovoží až o roku 2030, kdy by se tak mělo skutečně stát.

Tyto novinky vzešly z prvního bavorsko-českého železničního summitu ve Furth im Waldu. Ten řešil zlepšení propojení mezi Prahou a Mnichovem, především zvýšení rychlosti vlaků a kapacity železničních spojení.

"Domluvili jsme se na společném vybudování trati z Mnichova přes Furth im Wald, Českou Kubici do Prahy, která bude konkurovat automobilům a bude vhodnou alternativou letecké dopravy. V první fázi zkrátíme dobu cesty na čtyři hodiny patnáct minut, konečným cílem je tři a půl až čtyři hodiny cesty,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Vybudování železničních spojení podpořil také spolkový ministr dopravy Alexander Dobrindt s tím, že tato trať je ve spolkovém plánu dopravních cest 2030 přeřazena do vyšší priority takzvaných naléhavých potřeb, což umožní rychlejší realizaci stavby.

V rámci společné deklarace se český ministr Ťok spolu s bavorským ministrem vnitra, výstavby a dopravy Joachimem Herrmannem dohodli kromě rychlejší cesty z Mnichova také na zkrácení doby jízdy z Norimberku do Prahy s přestupem v Chebu na zhruba čtyři hodiny.

Hlavní dopravní priority Česka s Bavorskem jsou železniční spojení Mnichov – Norimberk – Marktredwitz – Cheb – Plzeň – Praha a Mnichov – Regensburg – Furth im Wald – Domažlice – Praha.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře