Sušická nemocnice bojuje o návrat chirurgie. VZP se smlouvou zatím vyčkává
Sušická nemocnice je v současnosti v omezeném režimu, který zůstal po předchozím nájemci. Nově nastartovat všechna oddělení se snaží nové vedení a vlastník, kterým je město Sušice.
Pokusit se o nemožné chce nové vedení sušické nemocnice.
To šéfuje městské nemocnici od 1.9.2019 a zatím má plné ruce práce s přesvědčováním ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven v čele s klíčovou Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP).
Jednatel a ředitel Sušické nemocnice Václav Rada má smělý plán - nejpozději v lednu 2020 zprovoznit dvě klíčová oddělení.
Těmi jsou lůžková interna a lůžková chirurgie.
Na první oddělení má nemocnice pozastavenou s VZP smlouvu, na druhé oddělení ji vůbec nemá. Důvodem je dědictví po Nemos Sokolov (v roce 2017 koupila Penta Hospitals CZ), který smlouvu s VZP ukončil na konci roku 2017.
To potvrzuje i mluvčí VZP Vladimír Sršeň. "Od konce roku 2017 (tedy bezmála 2 roky) již v Sušici lůžková chirurgie nefunguje. Nicméně VZP zajistila pro své klienty plnohodnotnou náhradu těchto služeb v nemocnicích v Klatovech a ve Strakonicích, aniž by došlo k jakémukoliv výpadku," uvedl pro ZápadočeskýDeník.cz mluvčí VZP.
Podle Václava Rady nemocnice v Sušici chce jen to, co bylo. Neboli návrat stavu, který byl před rokem 2017.
Ředitel nemocnice zároveň upozornil na to, že ekonomický model Sušické nemocnice je minimalistický, avšak musí fungovat tři klíčová oddělení - lůžková interna, lůžková chirurgie a LDN. U ní byl navýšen počet lůžek ze 65 na 80.
Avšak bez chirurgie to podle jednatele v Sušici nepůjde.
Právě uzavření lůžkového oddělení a následně i omezení ambulancí včetně pohotovosti se stalo rozbuškou občanské nespokojenosti nejen mezi sušickými obyvateli.
Třeba v červenci 2018 proběhl v Sušici protest veřejnosti. Jako reakce na plány nového vlastníka tehdejšího nájemce v nemocnici. Tedy Penty Hospitals CZ.
"Chceme tady jen to, co zde ještě před dvěma roky bylo. Bohužel se to zřejmě nehodilo soukromému provozovateli do jeho plánů," konstatoval Václav Rada.
"Nemocnice funguje jako provázaný komplex. Nemůže z ní zůstat pahýl v podobě interny, LNP a ambulancí. Taková podoba nemá šanci na přežití," varoval jednatel Sušické nemocnice.
"Potom by jediným funkčním modelem byla lůžka následné péče (LDN) a ambulance, bez laboratoře, bez rentgenu a sona. Otázkou je, jestli takovouto podobu zdravotní péče pro region Sušicka chceme," uzavřel pro ZápadočeskýDeník.cz.
Všeobecná zdravotní pojišťovna se zatím zdráhá se Sušickou nemocnicí na chirurgii uzavřít smlouvu. Vedení nemocnice přitom podle jednatele intenzivně jedná s ministerstvem i pojišťovnami. Naposledy tento týden.
Avšak zatím jednání proběhla "bez dohody".
"Aby mohl jakýkoliv poskytovatel zdravotních služeb vůbec požádat libovolnou zdravotní pojišťovnu o smlouvu, musí mít nejprve oprávnění k jejich poskytování. To může v případě lůžkového zařízení získat pouze tak, že projde výběrovým řízením ministerstva zdravotnictví. V tomto případě se tak doposud nestalo a Nemocnice Sušice tudíž zatím nesplňuje zákonné předpoklady k provozování lůžkové chirurgie," uvedl pro ZápadočeskýDeník.cz Vlastimil Sršeň.
Avšak podle Václava Rady na ministerstvu zdravotnictví Sušická nemocnice již požádala o vyhlášení výběrového řízení na poskytování akutní lůžkové péče v oboru chirurgie a intenzivní péče 1.stupně.
"Pokud toto oprávnění získá (Sušická nemocnice), může následně požádat zdravotní pojišťovny o smlouvy. VZP se pak touto případnou žádostí bude zabývat," dodal mluvčí klíčové zdravotní pojišťovny.
SOUVISEJÍCÍ: Penta prý k nemocnici v Sušici přišla omylem. Nezapadala do naší koncepce, tvrdí Vaculíková z Penta Hospitals
Penta předala nemocnici zpět Sušici. Ze čtyř oddělení zbyla poloviční interna