Téma Uprchlíci je zpět. Plzeň či Karlovy Vary jsou pro prověřené běžence. Jiná města v Česku nikoliv

Azylové středisko v Bělé pod Bezdězem. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.czAzylové středisko v Bělé pod Bezdězem. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.cz

ZÁPADNÍ ČECHY - Debata o přijímání běženců je zpět. Vláda Andreje Babiše (ANO) je pod tlakem například Itálie. Brněnské hnutí Žít Brno totiž minulý týden navrhlo, že by mohlo město přijmout několik desítek migrantů, pokud se na tom dohodnou česká a italská vláda.

Reklama

Téma se stalo rozbuškou v poklidnější atmosféře prázdninových dní.

Třeba Česká televize téma využila k tomu, aby se zeptala primátorů statutárních měst, jak by jejich města na podobnou nabídku reagovala.

Ze západočeských měst by uprchlickou rodinu přijala Plzeň nebo Karlovy Vary.

"Město Plzeň má zřízenou Komisi pro integraci etnických menšin a cizinců, to tedy znamená, že je připraveno s cizinci spolupracovat a pomáhat jim začlenit se do naší společnosti. To vše ovšem podle pevně stanovených pravidel,“ řekl pro Českou televizi plzeňský primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

AKTUALIZOVÁNO: Avšak podle webu Krimi-Plzeň.cz slova citovaná na webu ČT24.cz nejsou údajně podle primátora Plzně Martina Zrzaveckého správně interpretována.

"Primátor to říci nemohl, je totiž mimo Plzeň na dovolené. Za druhé, Plzeň nemá žádné uprchlické zařízení. Jak pravidelní čtenáři vědí, když byl v okolí zadržen nelegální migrant, byl odvezen do Bálkové, která je až u Lubence na hranici s Karlovarským krajem. Pokud jde o běžence s dětmi, vozili je policisté do Bělé-Jezové, která je až v severních Čechách," uvádá web Krimi-Plzeň.cz.

Začlenění uprchlických rodin do české společnosti by byla podmínka v Karlových Varech.

"Nebránil bych přijmout několik rodin běženců, o kterých bychom měli ověřené informace a šlo by o lidi, kteří své domovy museli opustit kvůli válečnému konfliktu nebo jiné formě hrozícího násilí,“ uvedl pro ČT primátor Petr Kulhánek (KOA).

Z dalších statutárních měst se pozitivně staví třeba Děčín, Hradec Králové nebo Pardubice se Zlínem.

Naopak negativně naladěni jsou v Chomutově, Mostě, Teplicích či Ostravě.

Naopak vyhýbavé a neurčité odpovědi podle ČT uvedli například primátoři Liberce či Ústí nad Labem nebo Jablonce nad Nisou s Českými Budějovicemi.

Přijetí části ze 450 lidí zachráněných ve Středozemním moři hájil v pořadu Události, komentáře na ČT24 brněnský zastupitel Martin Freund (Žít Brno).

"Byl to symbolický akt. Už jsme se dál nemohli dívat na to, jak nᚠpremiér vnímá Českou republiku jako tak nesebevědomý stát, který není schopen si poradit se začleněním několika desítek cizinců,“ uvedl ve veřejnoprávní televizi.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře