V lesích pozor na létající klíště, neboli kloš jelení. Jak se bránit?

Kloš jelení. Foto: Christian Fischer, CC BY-SA 3.0, Wikipedia.orgKloš jelení. Foto: Christian Fischer, CC BY-SA 3.0, Wikipedia.org

ZÁPADNÍ ČECHY - Všichni ti, kteří se pohybují v lesním porostu, číhá nebezpečí. Nejen na zvířata, ale i na člověka útočí kloš jelení, neboli létající klíště.

Reklama

Létající klíště (nejedná se přímo o klíště, hmyz je mu vzhledem podobný) není přenašečem encefalitidy či boreliózy, avšak člověka může nakazit bartonellou a tularémií. Navíc "kousanec" bolí.

Díky tomu, že dlouhodobě neprší, neútočí tolik komárů. Avšak objevilo se nové nebezpečí. Přemnožil se kloš jelení.

Jedná se o druh bodavé mouchy, která se živí krví a na hostitele se dostává pomocí křídel vyvinutých po vylíhnutí. Po usednutí na hostitele křídla ztrácí.

Hmyz je velikosti asi 3-7 milimetrů. Vzhledem připomíná velmi malého cvrčka a není snadné jej odstranit. Nejlepším způsobem, jak kloše zabít, je promnout ho mezi prsty.

Bakterie bartonella přenášená létajícím klíštětem dokáže způsobit dlouhotrvající svědění v místě bodnutí. Červená svědivá skvrna či vyrážka může trvat i mnoho týdnů než zmizí.

DOPORUČUJEME: Klíšťata opět útočí! Rady a tipy, jak se jim bránit

Kloš jelení útočí především v lese. Má rád osrstěné hostitele, proto kouše většinou zvířata. Lidem útočí často na hlavu či na ruce a nohy, kde mají chloupky. Kousanec od něj oběť nejprve necítí, pak ale dlouho svědí.

Jak se bránit?

Před cestou do lesa se podle babských rad doporučuje rozžvýkát dva stroužky česneku. Pozmění se tím prý vůně vydechovaných plynů, díky nimž se kloš orientuje.

Přírodní repelent proti klošům lze vytvořít, když se týden nechá vylouhovat třicet kusů hřebíčku ve dvou deci francovky.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.98 hvězdiček / Hodnoceno: 63x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře