V obří kauze daňových úniků s pohonnými hmotami figurují i tři plzeňští expolitici ODS

Kriminalisté ukončili vyšetřování rozsáhlé kauzy krácení daní. Foto: archiv Události112.czKriminalisté ukončili vyšetřování rozsáhlé kauzy krácení daní. Foto: archiv Události112.cz

Plzeň - Bývalí politici plzeňské ODS Radek Mráz, Adam Soleh a TomᚠVlček figurují v kauze obřích daňových úniků. Kriminalisté ukončili vyšetřování rozsáhlé kauzy krácení daní.

Reklama

Před soudem by mělo stanout celkem deset lidí. Podle policie skupina připravila stát na dani o 450 milionů korun.

Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK) v těchto dnech ukončili vyšetřování případu s krycím názvem JASAN, který se týkal krácení daní při obchodování s pohonnými hmotami. Zároveň státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze navrhli obžalovat pět osob pro zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platy a zločin legalizace výnosů z trestné činnosti.

Podle závěrů kriminalistů ÚOKFK měla být České republice na neodvedené dani z přidané hodnoty způsobena škoda ve výši cca 166 milionů korun. Policistům se podařilo zajistit jako výnos z trestné činnosti 1,5 milionu Euro, 7 milionů korun a dále nemovitosti obviněných v celkové hodnotě cca 10 milionů korun.

V tomto případě jde o skupinu, která v letech 2011 a 2012 měla nakupovat od zahraničních společností pohonné hmoty. Ty byly dováženy ze Spolkové republiky Německo a Rakouska a následně měly být přeprodávány v účelově založeném řetězci firem.

První společnost v řetězci měla působit na pozici tzv. missing tradera a daňovou povinnost, která jí vznikla v důsledku obchodování s pohonnými hmotami, buď vůbec nepřiznala, nebo obvinění do daňových přiznání měli úmyslně uvést fiktivní údaje, na základě kterých měli snižovat svoji daňovou povinnost.

"Vyšetřování trestné činnosti bylo složité a časově náročné, nebo hlavní organizátoři této trestné činnosti měli ovládat prostřednictvím svých lidí všechny společnosti v řetězci, přičemž krajní články řetězce tvořily obchodní společnosti založené na tzv. bílé koně," řekl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

"V rámci vyšetřování byla provedena řada úkonů, včetně právních pomocí v zahraničí. Již během vyšetřování jsme úzce spolupracovali s finanční správou a již v počátku řízení jsme společně vzájemně koordinovali svou činnost, zejména za účelem rychlého zadokumentování trestné činnosti a minimalizace škod na státním rozpočtu," dodal mluvčí.

Skutečnost, že v kauze figurují i plzeňští politici ODS, vyšla najevov květnu 2014, kdy se uskutečnil policejní zátah. Obviněný Radek Mráz opustil funkci radního na Lochotíně a pozastavil své členství ve straně. Nyní je nezařazeným zastupitelem městského obvodu Plzeň 1. Adam Soleh a TomᚠVlček loni v květnu oznámili, že z ODS vystoupí.

Podle deníku Právo Adam Soleh v případu figuruje jako spolupracující obviněný, k trestné činnosti se přiznal a usvědčuje i některé spoluobviněné.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Plzeňsko

Nádraží v Plzni se dočká opravy. Ale tak brzy to nebude Nádraží v Plzni se dočká opravy. Ale tak brzy to nebude
Senior přehlédl červenou na semaforu a skončil na schodech za silnicí Senior přehlédl červenou na semaforu a skončil na schodech za silnicí
Žena, která měla hodit dítě do koše na prádlo, už je ve vazbě Žena, která měla hodit dítě do koše na prádlo, už je ve vazbě

V Plzni otevírá pobočku další fastfoodový řetězec V Plzni otevírá pobočku další fastfoodový řetězec
Další alkoholik v Plzni? Brankář Bolek nesmí řídit! Další alkoholik v Plzni? Brankář Bolek nesmí řídit!
Po domácím porodu skončilo dítě v koši s prádlem Po domácím porodu skončilo dítě v koši s prádlem


Komentáře