V obří kauze daňových úniků s pohonnými hmotami figurují i tři plzeňští expolitici ODS

Kriminalisté ukončili vyšetřování rozsáhlé kauzy krácení daní. Foto: archiv Události112.czKriminalisté ukončili vyšetřování rozsáhlé kauzy krácení daní. Foto: archiv Události112.cz

Plzeň - Bývalí politici plzeňské ODS Radek Mráz, Adam Soleh a TomᚠVlček figurují v kauze obřích daňových úniků. Kriminalisté ukončili vyšetřování rozsáhlé kauzy krácení daní.

Reklama

Před soudem by mělo stanout celkem deset lidí. Podle policie skupina připravila stát na dani o 450 milionů korun.

Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK) v těchto dnech ukončili vyšetřování případu s krycím názvem JASAN, který se týkal krácení daní při obchodování s pohonnými hmotami. Zároveň státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze navrhli obžalovat pět osob pro zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platy a zločin legalizace výnosů z trestné činnosti.

Podle závěrů kriminalistů ÚOKFK měla být České republice na neodvedené dani z přidané hodnoty způsobena škoda ve výši cca 166 milionů korun. Policistům se podařilo zajistit jako výnos z trestné činnosti 1,5 milionu Euro, 7 milionů korun a dále nemovitosti obviněných v celkové hodnotě cca 10 milionů korun.

V tomto případě jde o skupinu, která v letech 2011 a 2012 měla nakupovat od zahraničních společností pohonné hmoty. Ty byly dováženy ze Spolkové republiky Německo a Rakouska a následně měly být přeprodávány v účelově založeném řetězci firem.

První společnost v řetězci měla působit na pozici tzv. missing tradera a daňovou povinnost, která jí vznikla v důsledku obchodování s pohonnými hmotami, buď vůbec nepřiznala, nebo obvinění do daňových přiznání měli úmyslně uvést fiktivní údaje, na základě kterých měli snižovat svoji daňovou povinnost.

"Vyšetřování trestné činnosti bylo složité a časově náročné, nebo hlavní organizátoři této trestné činnosti měli ovládat prostřednictvím svých lidí všechny společnosti v řetězci, přičemž krajní články řetězce tvořily obchodní společnosti založené na tzv. bílé koně," řekl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

"V rámci vyšetřování byla provedena řada úkonů, včetně právních pomocí v zahraničí. Již během vyšetřování jsme úzce spolupracovali s finanční správou a již v počátku řízení jsme společně vzájemně koordinovali svou činnost, zejména za účelem rychlého zadokumentování trestné činnosti a minimalizace škod na státním rozpočtu," dodal mluvčí.

Skutečnost, že v kauze figurují i plzeňští politici ODS, vyšla najevov květnu 2014, kdy se uskutečnil policejní zátah. Obviněný Radek Mráz opustil funkci radního na Lochotíně a pozastavil své členství ve straně. Nyní je nezařazeným zastupitelem městského obvodu Plzeň 1. Adam Soleh a TomᚠVlček loni v květnu oznámili, že z ODS vystoupí.

Podle deníku Právo Adam Soleh v případu figuruje jako spolupracující obviněný, k trestné činnosti se přiznal a usvědčuje i některé spoluobviněné.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře