V Sušici plánují demonstraci nejen kvůli tamní nemocnici, ale za všechny malé regionální

Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.czNemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.cz

SUŠICE - Na sušickém náměstí se uskuteční protest za záchranu malých regionálních nemocnic. Má podpořit probíhající petici, se kterou by iniciátoři chtěli do Senátu.

Reklama

Zdravotní péče v nemocnici v Sušici je podle kritiků na ústupu, zejména ta akutní - lůžková. Nemocnice je pronajata soukromé firmě, kterou je Nemos Sokolov patřící pod Nemos Group.

Je to stejná společnost, která provozuje zdravotní péči v krajském zařízení nemocnice v Sokolově. Nemos je vlastníkem nemocnice v Ostrově a také nájemcem v Sušici.

Všechny tři zařízení mají jedno společné. Koncovým majitelem je Penta Hospitals CZ patřící pod investiční skupinu Penta Investments.

SOUVISEJÍCÍ: Petice za Sušici. Nemocnici hrozí faktický zánik, říká za petiční výbor Vladimír Říha

Penta se rozhodla vybudovat síť zdravotnických zařízení, kromě západočeských nemocnic vlastní i nemocnici ve Vrchlabí, pak ambulance či psychiatrickou nemocnici v Písku či Alzheimer Home. Je to spíše krok k sociálním službám.

Kritici Penty upozorňují, že původně městské nemocnice postupně z akutní péče se mění na ambulance či tzv. LDN.

Naposledy bylo uzavřeno gynekologicko-porodnické oddělení v Ostrově na Karlovarsku. "Klíčovým faktorem byl klesající počet porodů," uvedla pro Českou televizi mluvčí Nemosu Markéta Singerová. Podle ní "nenahrávala ani situace, že ke konci roku skončí smlouvy se zdravotními pojišťovnami".

Chirurgické lůžkové oddělení nefunguje ani v sušické nemocnici, což je dlouhodobý spor mezi Nemosem (Pentou), městem Sušice a kritiky z řad obyvatel města a regionu Pošumaví.

SOUVISEJÍCÍ: Ostrovská porodnice je minulostí. Personál byl přesunut do Sokolova

"Samozřejmě si uvědomujeme, že významná příčina současného tristního stavu nemocnice je především v Sušici, ale také je zcela zřejmé, že problémy mnohých regionálních nemocnic jsou mimo jiné způsobeny tím, že zdravotní pojišťovny jim platí za stejné výkony i řádově méně než nemocnicím velkým," uvedl další z problémů financování zdravotnictví Vladimír Říha ze Sušice.

Mítink na podporu Nemocnice Sušice se na náměstí Svobody v Sušici koná ve čtvrtek 19. července 2018 od 17 hodin.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře