Víme, proč Vize TOP 09 pokulhává. ivotní úroveň v Česku jako v Německu?
ČR /SONDA/ - Bylo by to krásné a hezky se to poslouchá. TOP 09 představila Vizi 2030 a v ní se mimo jiné píe, e cílem je vyrovnání ivotní úrovně s Německem. ZápadočeskýDeník.cz nabízí několik objektivních faktorů, proč to nebude snadné, ba přímo nereálné.
Čei se na Německo dívají jako na jeden stát a jeho strukturu ekonomiky prakticky neznají. Média čas od času zveřejní porovnání platů, při kterém česká prodavačka vidí, e dostává almunu oproti její kolegyni za hranicemi.
Protoe TOP 09 zveřejnila svůj předvolební plán - Vizi 2030, ve které se mimo jiné píe, e v ní nabízí vyrovnání ivotní úrovně s Německem, zaměřme se na tento bod. Jistě vznikne mnoho komentářů, polemik či analýz na toto téma. Autor tohoto textu nabídne svůj pohled s ohledem na znalosti německého trhu.
Není Německo jako Německo
Zní to krásně - vyrovnat ivotní úroveň s Německem, ale TOP 09 neříká, s jakým Německem.
Třeba obyvatelé Chebska a Aského výběku mohou vidět rozdíly mezi spolkovými zeměmi Bavorsko a Sasko.
ivotní úroveň se v Německu výrazně lií - a to nejen v klasickém dělení "staré spolkové země" a "nové spolkové země", tedy západní a východní Německo.
Úroveň se lií i mezi jednotlivými zeměmi, kdy Bavorsko s Bádenskem-Würrtemberskem (země mezi Bavorskem, Franicií a výcarskem) jsou na pici ebříčku mezi nejbohatími zeměmi.
Sasko zase patří mezi hospodářsky nejúspěnějí regiony z bývalého východního Německa.
Obecně je na tom hůř německý sever (mimo oblast Hamburk) a nejhorí situace je v Sasku-Anhaltsku, co je třeba region, ve kterém sídlí chemička SKW Priestewitz u města Wittenberg. Ta patří Agrofertu, pár dní jetě oficiálně konečnému majiteli, kterým je český ministr financí Andrej Babi.
Česko jako Sasko? Nebo Bavorsko?
Česko by si mělo dávat reálné cíle, aby obyvatelé nebyli zklamáni. Pokud pomineme Prahu, i ty nejslabí regiony na východě Saska u polských hranic jsou na tom ekonomicky lépe, resp. ivotní úroveň tamních obyvatel je vyí ne v Česku.
České republice se tak nepodařilo vyrovnat ivotní úroveň Saska, které přitom z celoněmeckého pohledu je vnímáno sice jako úspěný region z východního Německa, ale stále nedosahuje kvalit jako mají staré spolkové země.
TOP 09 tedy měla ve své Vizi 2030 lépe specifikovat, s jakým německým regionem se chceme poměřovat. Bavorsko určitě není vhodné měřítko, nebo o něm sní nejen v Sasku, ale třeba i lidé v severním Německu.
To, e je a bude rozdílná ekonomická - a tím pádem ivotní úroveň - mezi severem a jihem Německa, to se snaila samotným Němcům vysvětlit i kancléřka Angela Merkelová.
Česká brzda AB?
Málokdo umí porovnat situaci mezi ivotní úrovní v Německu a Česku ne sám ministr financí Andrej Babi.
Kromě toho, e v Česku stále (v době psaní tohoto textu) je akcionářem Agrofertu, vlastní i německou dceru. Tamní Agrofert Deutschland funguje vedle východoněmecké chemičky, která je přitom klenotem celého Agrofertu kvůli vysokým dividendám, ale i vedle pekárenského výrobce Lieken.
Andrej Babi tedy dobře ví, kolik dostávají němečtí zaměstnanci na mzdách. A i jeho firmy se musí řídit nejen mzdovými tarify, ale také taxami minimální mzdy. Ta je samozřejmě na hodinu mnohem vyí ne na českém trhu práce.
"To je zároveň slabý bod Andreje Babie. On nemůe slibovat dvojnásobné platy, protoe by musel zvýit platy vem svým zaměstnancům," řekl v rozhovoru pro Neovlivní.cz marketingový expert Jakub Horák. Zamýlel se nad tím, jaká budou vhodná témata pro nadcházející parlamentní volby konané na podzim 2017.
Jakub Horák dále tvrdí, e ideje Čechy u moc nezajímají. A ani střet mezi Miroslavem Kalouskem a Andrejem Babiem, který ministr financí interpretuje jako "Antibabi". Předvolební kampaně potřebují střet, tentokrát by se ale měl prý odehrávat na ekonomických tématech.
"Nemá to být konflikt typu Kalousek versus Babi, ale konflikt, který se vztahuje k ivotu lidí. Konflikt, který lidé vidí ve své peněence. Nyní bude o vem rozhodovat ekonomika. Lidi u nezajímají ideje, ale to, kdy si budou ít jako lidé v západních státech," tvrdí Jakub Horák.
Pokud se TOP 09 podaří komunikaci v rámci Vize 2030 přetavit na téma, e Andrej Babi, který rád tvrdí, e zaměstnává zhruba 35 tisíc lidí, je zároveň brzdou růstu mezd a tím pádem zvyování ivotní úrovně zaměstnanců firem patřící pod Agrofert, lze na tom postavit vhodné "konfliktní" téma.
Nevhodná struktura české ekonomiky
Zvyování platové hladiny je jedna věc, druhá je co reálně zvládne stav české ekonomiky. To bude horí.
Český trh práce v současnosti trpí nedostatkem pracovních sil. Firmy často nemají "kde brát", tím pádem nemohou zvyovat produkci či dokonce aspoň zajistit stávající stav.
Souvisí to nejen s tím, e Čei mohou pracovat bez omezení v jiných zemích Evropské unie, tudí je tu silné konkurenční prostředí, ale také s nedostatečnou kvalifikací.
Aby česká ekonomika se dostala na vyí úroveň, potřebuje změnit strukturu hospodářství. Od montoven a skladů, kde bývají zpravidla nejnií mzdy, se to chce dostat k vývoji, k marketingu, k IT apod.
Z toho je ale patrné, e tyto obory vyadují vzdělanějí pracovní sílu. Ruku v ruce s tím tyto obory se pohybují v jiné platové hladině. Český trh práce není na to připraven.
Česko se v letech 2000 - 2008 začalo stávat montovnou, co pro to období v rámci zemí ze střední a východní Evropy bylo vhodné, aby byla zajitěna zaměstnanost. Sice za malé mzdy a platy, ale aspoň se ekonomika nastartovala.
Jene tím vznikl efekt, e Česko se stalo jakousi "kolonií" velkých koncernů. Zatímco centrály, obchodní oddělení, marketing, vývoj atd. zůstalo v zemích jako Německo (patřilo a stále patří k největím investorům v Česku), v Čechách a na Moravě vznikaly výrobní haly s pásovou výrobou či sklady.
České pobočky zahraničních firem vyrábí polotovary, tedy komponenty a díly do celků, které se montují třeba v Německu. Z toho je patrné, e v dodavatelském řetězci nemohou české montovny mít takové ceny s marí jako konečný výrobce, který výrobek nakonec prodá.
Jednou ze světlých výjimek je mladoboleslavská koda Auto, která patří mezi tahouny a exportní vývozce nejen s "montovnou", ale i dalí přidanou hodnotou od marketngu, vývoj a obchod v Česku.
Přesto koda Auto je jen jednou ze součástí německého koncernu Volkswagen.
Chybějící koncerny a nedostatečný export
Tím se dostáváme k dalímu úskalí české ekonomiky. Ta je sice zaměřena na export, avak zejména do Německa a dalích zemí Evropské unie.
Německý ekonomický úspěch stojí předevím na exportu, avak ji na zmíněných technologických celcích a výrobcích.
Pro představu: v Česku se třeba vyrobí součástka, která se vyveze do Německa (tím český export skončil). V Německu zakomponují součástku do velkého celku, vznikne tím konečný výrobek, který se pak prodává nejen v Česku, ale i v dalích zemích Evropské unie. A k tomu třeba v Asii, severní a jiní Americe.
K tomu přidejme to, e německý koncern má v jednotlivých zemích obchodní zastoupení, které plní instrukce ze sídla v Německu. Zde také je umístěno marketingové a vývojové oddělení.
A koncernů fungujících na podobném principu je v Německu hodně a to napříč segmenty - od strojírenství, stavebnictví, automotive, finačnictví, energie, elektrotechnika...
Česko při sebelepí vůli nemá anci toto dohnat. A to z objektivních příčin historie.