Vzdor. V Sušici vznikla petice za záchranu malých nemocnic

Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.czNemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.cz

SUŠICE - Nový vlastník v sušické nemocnici, který provozuje zdravotní péči, dlouhodobě čelí kritice veřejnosti. Po první "lokální" petici vznikla druhá, která má nadregionální význam a cílem je sesbírat minimálně deset tisíc podpisů a docílit projednání v Senátu.

Reklama

Skupina Penta Hospitals CZ, která se stará o zdravotnickou "divizi" investiční skupiny Penta, od svého vstupu do skupiny Nemos, čelí nespokojenosti široké veřejnosti v místech, kde působí. Zejména v Ostrově na Karlovarsku a Sušici na Klatovsku.

Zatímco v Ostrově nemocnici přímo vlastní, v Sušici je v nájmu. Vlastníkem nemocnice je město Sušice. K němu směřovala první petice. Organizátoři ale získali dojem, že přes 5 tisíc podpisů bylo málo na to, aby se mohlo něco "změnit".

"Tato petice je již druhou – ta první vznikla na začátku roku a byla určena sušickému zastupitelstvu jako vlastníkovi nemocnice. Podepsalo ji 5263 lidí, a to nejen ze Sušice nebo Sušicka. Zastupitelstvo k ní však nepřijalo žádné ukládací usnesení. Proto na první petici navázala petice druhá, která se obrací na Senát, je tedy zaměřena celostátně," řekl v rozhovoru pro ZápadočeskýDeník.cz za petiční výbor Vladimír Říha.

SOUVISEJÍCÍ: Petice za Sušici. Nemocnici hrozí faktický zánik, říká za petiční výbor Vladimír Říha

Přestože se petice dotýkají jak města Sušice i skupiny Penta, k tématu pro ZápadočeskýDeník.cz se účastníci "kauzy" nevyjádřili. Mluvčí Penty Hospitals CZ Lenka Holá přitom původně odpověď slíbila, avšak redakce ji do vydání tohoto článku neobdržela.

"Nájemcem (nemocnice Sušice) se stala společnost NEMOS Sokolov s.r.o., kterou vloni převzala společnost Penta Hospitals CZ. Nájemce je podnikatel, a tak postupně přestal služby, které nebyly ziskové, poskytovat," řekl Vladimír Říha.

"Nyní, po necelých třech letech pronájmu, hrozí nemocnici faktický zánik, neboť traumatologické obory byly zrušeny zcela a interní stojí před zánikem. Humbuk kolem tzv. „obnovení nepřetržité chirurgické ambulance“ je skutečně pouze humbukem, protože bez lůžkového zázemí chirurg každý náročnější případ musí odeslat do jiné nemocnice, kde lůžkové zázemí mají, tedy do Klatov nebo do Strakonic," popsal peripetie za petiční výbor Vladimír Říha.

"Tento stav samozřejmě obě nemocnice přetěžuje, o sanitkách záchranné služby nemluvě. Aby se nemocnice v Sušici zase stala skutečnou nemocnicí, proto vznikla tato petice," dodal.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře