Vznikne v Česku díky lithiu továrna na elektromobily Tesla?

Tesla. Foto: archiv Pixabay.comTesla. Foto: archiv Pixabay.com

ČR - Automobilka amerického miliardáře Elona Muska zvažuje postavit továrnu v Evropě. V širším výběru je prý i Česko. Díky ložiskům lithia v Krušných horách je vhodnou lokalitou udávána oblast severozápadně od Prahy.

Reklama

Tesla Motors chystá výstavbu továrny pro elektomobil Tesla v Evropě.

První zprávy přinesly sdělení, že Tesla Motors se poohlíží údajně po Španělsku, Francii a Nizozemsku.

Avšak nová zpráva amerického blogu Space Invader je, že mu důvěryhodné zdroje oznámily, že Elon Musk uvažuje o stavbě továrny v Česku, Polsku, Maďarsku či  Rumunsku.

Ložiska lithia v oblasti Cínovce v Krušných horách na Teplicku mohou posloužit elektromobilům Tesla. Na Cínovci mají zájem těžit dvě firmy.

Společnost Cínovecká deponie, v níž má většinový podíl fond RSJ Private Equity, který spravuje i část majetku miliardáře Karla Janečka, v říjnu 2016 získala povolení báňského úřadu v Mostě k hornické činnosti.

Druhou firmou je Geomet, společnost má na Cínovci průzkumné vrty. Za firmou stojí australská společnost European Metals. Podle jejích odhadů se v podzemí Cínovce nachází ruda, z níž může být přes pět milionů tun uhličitanu lithného, tedy zpracované látky, se kterou se poté obchoduje. Cínovec je podle dosavadních výsledků průzkumu největším ložiskem lithia v Evropě.

Proč je o lithium zájem? Používá se jako náplň do baterií mobilních telefonů i elektromobilů.

V Česku by se nakonec mohl vyrábět nový elektromobil, který nese obchodní označení Model 3. Jeho výhodou má být nižší cena, neboť velikostí by se měl rovnat klasickým sedanům střední třídy.

A kde v Česku by hypoteticky mohla vzniknout továrna Tesly? V Česku je to širší region severozápadních Čech.

Podle amerického blogu pro tento region hovoří několik pozitiv: Česká republika má ideální polohu v srdci Evropy. Zatímco mnozí si myslí, že Čeesko leží na východě, Praha je ve skutečnosti západně od Vídně.

Region kolem Prahy má rychlý přístup ke všem hlavním evropským uzlům - například Mnichov, Milán, Paříž, Londýn, Curych.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře