Záměr pálit ostravské toxické kaly na Sokolovsku šokuje obyvatele
SOKOLOVSKO - Ve Vřesové na Sokolovsku v roce 2018 začne likvidace kalů z tzv. ostravských ropných lagun. Toxický odpad bude ve svém areálu likvidovat společnost Sokolovská uhelná, která to již oficiálně potvrdila.
Informaci jako první minulý týden zveřejnil Český rozhlas Radiožurnál.
Nyní záměr potvrdila i samotná firma Sokolovská uhelná.
Ta tvrdí, že zpracovatelská část Sokolovské uhelné ve Vřesové má, jako jediná v České republice, technologii, která je schopna ekologicky zpracovat odpady, které desítky let tíží i Chodov u Karlových Varů.
Radiožurnál zjistil, že v průmyslovém areálu připravují spalování ropných kalů z ostravských lagun Ostramo.
Povolení vydal krajský úřad, údajně informoval i státní správu v okolí. Avšak zástupci Vřesové se diví.
Proti záměru začínají protestovat politici i představitelé obcí v Karlovarském kraji. Do kraje se totiž kaly budou převážet přes celou republiku z Ostravy.
Starostové zejména lázeňských měst v kraji si stěžují, že o záměru nic nevědí. Krajský radní pro životní prostředí Karel Jakobec podle iDNES.cz uvedl, že projekt je záležitostí státní správy. „Já jsem ty informace také neměl. Šlo to mimo nás. Věděl jsem jen to, že Sokolovská uhelná požádala o rozšíření povolení spalovat kaly. A ano, obce rozhodně měly dostat víc informací.“
Zpracování kalů z lagun Ostramo bude zajišťovat zpracovatelská část Sokolovské uhelné ve Vřesové.
“Jde o jediné zařízení svého druhu v České republice,” uvedl Jiří Pöpperl, předseda představenstva Sokolovské uhelné.
Podle představitele firmy tlaková plynárna proces spalování umí ekologicky nahradit. "Dokáže totiž přeměnit ropné kaly na energetický plyn, který se následně využívá pro pohon turbín nedaleké paroplynové elektrárny."
“Samotné zplyňování probíhá za vysokých teplot a tlaků v generátorech, ze kterých jsou dva výstupy,” vysvětlil proces Pöpperl. “Tím prvním je surový energetický plyn, tím druhým škvára. Zatímco škvára se dále zpracovává na stavební materiál, samotný plyn míří k dalšímu čištění na technologii Rectisol.”
Ostravské kaly se v letech 2012 - 2017 spalovaly v cementerně firmy Lafarge v Čížkovicích na Litoměřicku. Z Ostravy přeprava více jak 100 tisíc tun probíhala na skládku Celio na Mostecku.
Proti spalování ostravských kalů v severočeském regionu protestovala nejen veřejnost, ale také politici. Po protestech v roce 2012 firma oznámila, že žádné další ostravské kaly již spalovat v cementárně nebude.