Kraj se chce soudit se státem. Kvůli pokutě za stavbu klatovské nemocnice

Lůžkové oddělení klatovské nemocnice. Foto: archiv Klatovská nemocnieLůžkové oddělení klatovské nemocnice. Foto: archiv Klatovská nemocnie

Klatovy - Téměř stomilionovou pokutu musí zaplatit Plzeňský kraj kvůli výstavbě klatovské nemocnice. Nyní zvažuje, že se obrátí na soud.

Reklama

„Ministerstvo v současnosti říká, že jsme pochybili ve výši 25 % dotace, kterou jsme dostali, což dělá zhruba 98 milionů korun. My tvrdíme, že to tak není a další postup je takový, že připravujeme žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu, který by měl rozhodnout. Jedině on může říct, jestli opravdu k pochybení došlo, a pokud tomu tak bylo, tak z toho budeme vyvozovat výsledky," řekl Českému rozhlasu Ivo Grüner (ČSSD), náměstek hejtmana Plzeňského kraje.

Původní pokuta i s penále z prodlení činila 783 milionů korun. Kraj pokutu měl zaplatit za chyby při výběru stavitele a za překročení víceprací už v roce 2014. Poté, co se kraj odvolal, snížilo ministerstvo financí odvod a penále na 97,8 milionu.

Hejtmanství s tak vysokou částkou nadále nesouhlasí, kraj připravuje podklady pro podání správní žaloby.

Monoblok nemocnice, která je druhým největším zdravotnickým zařízením v Plzeňském kraji, se otevřel v roce 2012.

Náklady na jeho vybudování dosahovaly výše 1,4 miliardy korun, z toho skoro 450 milionů kraj čerpal z evropských dotací.

Výběrové řízení na stavbu bloku vyhlašovala ODS v roce 2008 a stalo se předmětem sporů s ČSSD, která měsíc poté vyhrála krajské volby. Audity, které si ale kraj nechal zpracovat, žádná pochybění neprokázaly.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře