Odmítají úložiště radioaktivního odpadu, přesto obce na Horažďovicku dostaly přes 10 milionů

Jaderná elektrárna, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comJaderná elektrárna, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Horažďovicko - Obce vytipované pro jaderné úložiště dostaly peníze od Správy úložišť radioaktivního odpadu. Mezi nimi jsou Chanovice, Velký Bor, Pačejov, Maňovice, Olšany, Kvášňovice. Důvodem je průzkumné území Březový potok.

Reklama

Obce, které se nacházejí ve vytipovaném území, dostaly ke konci roku 2015 miliony od SÚRAO, kvůli tomu, že v roce 2016 budou zahájeny geologicko-průzkumné práce spojené s výběrem vhodné lokality pro umístění hlubinného úložiště pro vyhořelé jaderné palivo a vysokoaktivní odpady.

Dohromady obce v lokalitě Březový potok získaly přes 10 milionů korun, z toho Chanovice 2,5 milionu, Velký Bor 3,1 milionu korun, Pačejov 1,4 milionu, Maňovice 1,4 milionu, Olšany milion a Kvašňovice přes 850 tisíc korun.

"Peníze dostávají v tomto roce všechny obce, což umožnila novela nařízení vlády a byl upřesněn postup SÚRAO při výplatě příspěvků obcím, na jejichž katastrálních územích bylo stanoveno průzkumné území pro zvláštní zásah do zemské kůry k ukládání radioaktivních odpadů v podzemních prostorech, kterou vláda schválila s účinností od 20. prosince 2015," sdělila Ivana Škvorová ze Správy úložišť radioaktivního odpadu.

Další peníze obce dostanou do konce pololetí roku 2016. Příspěvky jsou vypláceny ročně, po celou dobu platnosti stanoveného průzkumného území. Mají sloužit ke zlepšení kvality života v obcích. Konkrétní využití je na rozhodnutí jednotlivých zastupitelstev.

Základní výše ročního příspěvku činí 600 tis. Kč, k té se pak připočítává 30 haléřů za každý metr čtvereční z katastrálního území obce, na němž je stanoveno průzkumné území. Maximální částka, kterou obec může ročně obdržet je 4 mil. Kč.

Prostředky jsou obcím vypláceny z tzv. jaderného účtu, kam přispívají všichni původci radioaktivních odpadů v Česku.

Příspěvky v řádech stovek tisíc až milionů korun obdrží celkem 40 obcí ve čtyřech krajích (Ústeckém, Plzeňském, Jihočeském a na Vysočině) za první etapu geologických průzkumů, které začnou na jaře roku 2016. Ministr životního prostředí letos Správě úložišť potvrdil stanovení průzkumných území pro povrchové průzkumy bez hlubokých vrtů.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře