Petice za Sušici. Nemocnici hrozí faktický zánik, říká za petiční výbor Vladimír Říha

Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czNemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

SUŠICE - V Sušici a v dalších městech probíhá sběr podpisů pod petici za záchranu a obnovu provozu Nemocnice Sušice o. p. s. a dalších malých nemocnic. "Nájemce je podnikatel, a tak postupně přestal služby, které nebyly ziskové, poskytovat. Nyní, po necelých třech letech pronájmu, hrozí nemocnici faktický zánik," říká v rozhovoru pro MojeKlatovsko.cz za petiční výbor Vladimír Říha.

Reklama

Proč petice vznikla?

Nemocnice v Sušici poskytovala veškerou základní lůžkovou péči celému regionu. V roce 1998 ji však hodlal Okresní úřad Klatovy zrušit; aby tomu zabránilo a nemocnici pro region zachovalo, město Sušice ji převzalo a pak dále provozovalo. V roce 2015 se však současné zastupitelstvo rozhodlo, že nemocnici pronajme. Nájemcem se stala společnost NEMOS Sokolov s.r.o., kterou vloni převzala společnost Penta Hospitals CZ. Nájemce je podnikatel, a tak postupně přestal služby, které nebyly ziskové, poskytovat. Nyní, po necelých třech letech pronájmu, hrozí nemocnici faktický zánik, nebo traumatologické obory byly zrušeny zcela a interní stojí před zánikem. Humbuk kolem tzv. „obnovení nepřetržité chirurgické ambulance“ je skutečně pouze humbukem, protože bez lůžkového zázemí chirurg každý náročnější případ musí odeslat do jiné nemocnice, kde lůžkové zázemí mají, tedy do Klatov nebo do Strakonic. Tento stav samozřejmě obě nemocnice přetěžuje, o sanitkách záchranné služby nemluvě. Aby se nemocnice v Sušici zase stala skutečnou nemocnicí, proto vznikla tato petice.

Co je cílem petice?

Tato petice je již druhou – ta první vznikla na začátku roku a byla určena sušickému zastupitelstvu jako vlastníkovi nemocnice. Podepsalo ji 5263 lidí, a to nejen ze Sušice nebo Sušicka. Zastupitelstvo k ní však nepřijalo žádné ukládací usnesení. Proto na první petici navázala petice druhá, která se obrací na Senát, je tedy zaměřena celostátně. Samozřejmě si uvědomujeme, že významná příčina současného tristního stavu nemocnice je především v Sušici, ale také je zcela zřejmé, že problémy mnohých regionálních nemocnic jsou mimo jiné způsobeny tím, že zdravotní pojišovny jim platí za stejné výkony i řádově méně než nemocnicím velkým. Zapomíná se (snad jen zapomíná), že nemocnice není proto, aby čerpala zdravotní pojištění, ale že má čerpat zdravotní pojištění proto, aby v případě potřeby poskytla příslušnou službu. Stejně jako třeba hasiči nebo policie nebo armáda. Takže se jedná o chyby systémové. Proto se druhá petice obrací na Senát, aby nejen poskytl podporu a pomoc obnově sušické nemocnice, ale zejména aby působil pro nápravu zdravotního systému. Jistě, nebude to snadné, protože, a právě protože, je ve hře spousta peněz ze zdravotního pojištění.

Kdo petici organizuje?

Lidé, kteří si uvědomují význam sušické nemocnice nejen pro Sušici, ale především pro region, a kteří jsou ochotni její záchraně věnovat svůj čas, úsilí i peníze. Petiční výbor je uveden v petici na webu http://peticenemocnicesusice.cz/.

Pokusili jste se jednat s vedením, vlastníkem nemocnice, s vedením města?

Vlastníkem nemocnice je město Sušice, které v r. 1998 pro řízení a provoz nemocnice založilo podle z. 248/1995 Sb. obecně prospěšnou společnost Nemocnice Sušice o.p.s. Sušické zastupitelstvo bylo pochopitelně prvním adresátem žádostí a výzev ohledně nemocnice, v tříčlenné správní radě nemocnice dokonce seděl starosta ještě s jedním zastupitelem; jednat s nájemcem může pouze vlastník. Bohužel veškeré úsilí bylo oslyšeno, jak je ostatně zřejmé z výsledků první petice. Proto úsilí o záchranu nemocnice nekončí, proto tedy druhá petice.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3.15 hvězdiček / Hodnoceno: 13x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře