Plzeň zajistila nová karanténní místa pro osoby bez přístřeí
Plzeň se připravuje na případ, e na území města začne růst počet lidí bez domova, u nich testy potvrdí onemocnění covid-19.
Objekt ve kolní ulici na Doubravce, který byl dosud určen jako karanténní místo, zůstane jako záloní, místo něj se nově otevře karanténní centrum v Domově sv. Frantika a na městské ubytovně Plachého 52.
Kapacita těchto dvou nových míst je maximálně 50 lůek. Na území Plzně je kolem 450 osob bez přístřeí, vyí počet covid pozitivních mezi nimi se očekává i proto, e se chystá ploné testování těchto osob i v souvislosti s prokázaným záchytem britské mutace nového koronaviru v kraji.
Objekt pro umístění lidí bez domova do karantény či izolace ve kolní ulici s kapacitou 16 lůek byl připravován vloni na základě údajů spojených s původní variantou SARS CoV-2. Poté, co se do ČR dostala britská mutace, museli jsme tuto strategii přehodnotit. A to hlavně na základě nových skutečností, které se ukázaly při testováni lidí bez domova v jiných městech, kdy třeba v Karlových Varech bylo ze 70 testovaných 30 pozitivních, vysvětlil primátor Martin Baxa. Ten nastavením nové strategie a řeením situace pověřil radního pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem Davida loufa.
Podle loufa bude v Domově svatého Frantika ve Wenzigově ulici, který provozuje Městská charita Plzeň, pro karanténu a izolaci osob bez přístřeí maximálně 33 lůek (v závislosti na aktuální epidemické situaci).
Sluby nízkoprahového centra a noclehárny, je Domov sv. Frantika běně poskytuje, se dočasně přesunou do areálu DEPO2015.
Druhým místem pro karanténu covid pozitivních osob bez přístřeí bude městská ubytovna v Plachého ulici 52. V řádu dnů tam zatím připravíme 14 míst ve dvoulůkových pokojích, dle potřeby budeme přidávat dalí, doplnil David louf.
Podle jeho slov je toto nejrychlejí, nejschůdnějí a nejefektivnějí řeení. Ubytovna je určena k rekonstrukci, pro covid pozitivní budou vyhrazena dvě její horní patra. Správcem objektu je městská společnost Obytná zóna Sylván.