Odboráři Rokycanské nemocnice vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli platům

Nemocnice. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.czNemocnice. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.cz

ROKYCANY - Odboráři Rokycanské nemocnice jsou ve stávkové pohotovosti. Vedení nemocnice podle odborářů nedodržela vládní slib na zvýšení platů a mezd všech zaměstnanců nemocnic o 10 procent.

Reklama

Nemocnici vyhlášení stávkové pohotovosti překvapilo, dozvěděla se o něm až z médií.

"Vyhlášení stávkové pohotovosti je pro nás v tuto chvíli nesrozumitelné. S odborovou organizací Rokycanské nemocnice totiž došlo v řadě věcí ke shodě a v neshodných bodech jsme se dohodli, že budeme v sociálním dialogu pokračovat za účasti zprostředkovatele. Tuto třetí stranu odboráři dokonce sami navrhli a vedení nemocnice ji akceptovalo. I proto je načasování oznámení stávkové pohotovosti uprostřed probíhajícího dialogu překvapující, z našeho pohledu netaktické a poškozující nemocnici a především její zaměstnance," uvedl Jiří Kokoška z PR a komunikace Nemocnice Plzeňského kraje.

Odboráři tvrdí, že podle důvodové zprávy k úhradové vyhlášce je pro letošní rok v celé ČR vyjednaný růst tarifních platů a mezd o deset procent všem zaměstnancům nemocnic. Přesto nezdravotničtí pracovníci nemocnice podle předsedy odborové organizace nemocnice Františka Kuneše dostali letos jen pětiprocentní zvýšení.

"Rokycanská nemocnice odmítá, že by zvýšila zaměstnancům mzdy v menší míře, než jak bylo dojednáno s vládou, na což tisková zpráva odborů opakovaně a nepravdivě poukazuje. Naopak všechny nemocnice Plzeňského kraje včetně Rokycanské nemocnice loni i letos zvýšily mzdy nad rámec vládního závazku, tj. memoranda uzavřeného mezi Ministerstvem zdravotnictví ČR a Asociací krajů ČR," uvedl Jiří Kokoška.

Odboráři tvrdí, že problém se zvyšováním mezd je v nemocnici dlouhodobý. V roce 2015 dostali zdravotníci přidáno od června, ostatní zaměstnanci od září. V roce 2016 se mzdy zvyšovaly od dubna a loni dostali nezdravotničtí pracovníci zvýšení až po vyhlášení stávkové pohotovosti, rovněž od dubna.

Stávková pohotovost se pacientů zatím nedotkne. Rokycanská nemocnice patří pod krajskou akciovou společnost Nemocnice Plzeňského kraje.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1.89 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře