Kočka je milé zvíře, příjemné na dotek

Z kočičí kavárnyZ kočičí kavárny

Téměř třicet let se zabývá kočkami Dagmar Milatová. Domácím mazlíčkům rozumí. „Kočka je milé zvíře, příjemné na dotek. Tím děláte dobře tělu i duši,“ nadšeně komentuje svůj vztah ke kočičkám majitelka kavárny s názvem Čauky mňauky Cafe. Byť ji provozuje v Ostravě, její poznatky o kočkách mají mnohem širší záběr.

Reklama

 

Co člověku může přinést život s kočkou?

Určitě znáte canisterapii, což je léčba za přítomnosti psů. Terapie s kočkami se nazývá felinoterapie. Kočka už od pohledu je milé zvíře, hebké na dotek, a když vám leží na klíně, tak je vám dobře. Dokonce to prý snižuje krevní tlak a cholesterol. Dělaly se výzkumy, že frekvence vrnění urychluje hojení a srůstání kostí u zlomenin rukou nebo nohou. Kočky také vnášejí příjemný zážitek do životů starších lidí.

Které kočky jsou nejlepší pro lidi?

Pro lidi je každá kočka dobrá – od té nejobyčejnější domácí až po tu s rodokmenem delším než je ten Váš. Do kavárny jsem potřebovala kočky přátelské, vstřícné i k malým dětem. A  k tomuto účelu se právě nejvíce hodí  rasy jako mainská mývalí, která je vyšlechtěna z amerických stodolových koček, a ragdoll. Ze své zkušenosti je mohu doporučit i začínajícím chovatelům. Jsou to nejpřátelštější kočičí stvoření. Chovám kočky a zajímám se o ně téměř třicet let, část vědomostí mám z odborných knih, jiné jsem získala z praxe.

A co další vhodná společenská plemena?

Jsou to například barmská nebo thajská orientální kočka –pro ty, kteří mají rádi štíhlé, sportovní a hlavně „výřečné“ kočky, které vše komentují a nezavřou tlamičku. Úžasné kočky jsou i norské nebo sibiřské. Ale tu svou si každý musí vybrat sám

Vaše kočky jsou velmi mazlivé. Jak jste je naučili na velký počet lidí?

­Většina z nich je v kavárně od koťat, a tím si dobře zvykly na prostředí i na návštěvníky, kteří je mají rádi. Ráda bych poděkovala všem lidem za finanční podporu, kterou jsme obdrželi v rámci akce: Nakrm kočku. Bylo to v době první vlny covidu a nevěděli jsme, jak situaci zvládneme. Na podzim jsme byli nuceni opět se obrátit na milovníky koček s další žádostí a opět nám kočičí nadšenci přispěli.

Co kočky musí ve svém prostředí mít? Mohou do kočičí kavárny přijít alergici?

Kočky potřebují  klidné místo se záchody a miskami s potravou a vodou, dále pak škrabadla a zvýšené prostory – kočičí stromy, kam se mohou uchýlit k odpočinku. Nachází se zde i venkovní voliéra s posezením, kde si mohou návštěvníci hladit naše kočičky a v případě pěkného počasí i posedět vypít kafe na vzduchu. Mám zkušenosti s tím, že pokud si alergici vezmou předem prášky, tak hodinu v přítomnosti koček vydrží.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře