Památky na západě Čech zahájily sezónu. Co chystají?

Hrad Švihov, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comHrad Švihov, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

ZÁPADNÍ ČECHY - Hrady, zámky a další památky v západních Čechách zahájily sezonu pro rok 2018. Společným tématem expozic je šlechta českých zemí v evropské diplomacii.

Reklama

Na čtyřiceti památkových objektech po celém Česku budou probíhat výstavy a doprovodné programy zaměřené na šlechtické rody proslavené diplomatickým působením.

Letošní rok šlechtické diplomacie připomene významné šlechtické rody, které svojí zahraniční politikou ovlivnily evropské a světové dějiny.

V rámci celorepublikového tématu některé zámky nabídnou expozice i v západních Čechách.

Zámek Kynžvart představí diplomatické úspěchy rodu Metternichů a stane se hlavním objektem letošní Hradozámecké noci poslední srpnovou sobotu.

Brány návštěvníkům otevřel i hrad Švihov.

Hrad se stále vyvíjí k lepšímu a návštěvníci se ani v letošním roce jistě nebudou na hradě nudit. Na stránkách švihovského hradu už dva týdny pozvolna přibývají akce, které v letošním roce proběhnou.

Zámek Kynžvart bude po celý rok připomínat roli knížete Klementa Václava Metternicha v evropské diplomacii. Na Kynžvartu kancléř trávil každé léto s diplomaty významných evropských panovnických dvorů.

V roce 1840 zde byl sepsán návrh vzniku mezinárodní organizace evropských států. V červnu bude zahájena výstava ukazující příčiny vedoucí k vzestupu rodu Metternichů do nejvyšších pater společnosti, nejvýznamnější diplomatické úspěchy a originální diplomatické dary. Červencové kurzy etikety vedené Ladislavem Špačkem jsou zapojeny do tématu roku NPÚ Století republiky.

Návštěvníci hradu a zámku Bečov nad Teplou se letos dočkají otevření cesty kolem hradu financované z programu Správy majetku ve vlastnictví státu (SMVS). Okružní procházku s krásnými výhledy doplní naučné panely a interaktivní prvky. Slavnost k otevření se chystá na začátek prázdnin. Od té doby bude hrad a zámek Bečov v noci osvětlen a zároveň začne i zkušební provoz lezecké stěny pod donjonem. Výška stěny je v levé části osm a v centrální osmnáct metrů.

Celkem deset cest je určeno pro začínající a mírně pokročilé lezce. Terén dobrovolnicky upravil Horoklub Chomutov. Systémem kotvících bodů se významným způsobem zjednodušuje údržba a péče o skalní výchoz, na kterém je založen hrad. Zámecké interiéry budou doplněny o dvojici brnění. Na zámek se vrátí restaurovaný portrét Pauliny de Forbin-Janson a restaurované zlacené garnýže. V zámecké zahradě mohou být od roku 2018 pořádány soukromé oslavy pro děti s doprovodným programem.

V roce 2017 bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi NPÚ a ZČU, konkrétně mezi správou zámku Valeč a Fakultou umění a designu Ladislava Sutnara.

Spolupráce se týká prezentace zámku, vzniknout by měla trvalejší díla (landart, výstava v zámku), propagační materiály a edukační pomůcky. V plánu jsou workshopy, na zámku se studenti budou učit i tvořit na výjezdních seminářích. Novinkou v programu je festival Meandr zaměřený na rodiny s dětmi.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře