Památky na západě Čech zahájily sezónu. Co chystají?

Hrad Švihov, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comHrad Švihov, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

ZÁPADNÍ ČECHY - Hrady, zámky a další památky v západních Čechách zahájily sezonu pro rok 2018. Společným tématem expozic je šlechta českých zemí v evropské diplomacii.

Reklama

Na čtyřiceti památkových objektech po celém Česku budou probíhat výstavy a doprovodné programy zaměřené na šlechtické rody proslavené diplomatickým působením.

Letošní rok šlechtické diplomacie připomene významné šlechtické rody, které svojí zahraniční politikou ovlivnily evropské a světové dějiny.

V rámci celorepublikového tématu některé zámky nabídnou expozice i v západních Čechách.

Zámek Kynžvart představí diplomatické úspěchy rodu Metternichů a stane se hlavním objektem letošní Hradozámecké noci poslední srpnovou sobotu.

Brány návštěvníkům otevřel i hrad Švihov.

Hrad se stále vyvíjí k lepšímu a návštěvníci se ani v letošním roce jistě nebudou na hradě nudit. Na stránkách švihovského hradu už dva týdny pozvolna přibývají akce, které v letošním roce proběhnou.

Zámek Kynžvart bude po celý rok připomínat roli knížete Klementa Václava Metternicha v evropské diplomacii. Na Kynžvartu kancléř trávil každé léto s diplomaty významných evropských panovnických dvorů.

V roce 1840 zde byl sepsán návrh vzniku mezinárodní organizace evropských států. V červnu bude zahájena výstava ukazující příčiny vedoucí k vzestupu rodu Metternichů do nejvyšších pater společnosti, nejvýznamnější diplomatické úspěchy a originální diplomatické dary. Červencové kurzy etikety vedené Ladislavem Špačkem jsou zapojeny do tématu roku NPÚ Století republiky.

Návštěvníci hradu a zámku Bečov nad Teplou se letos dočkají otevření cesty kolem hradu financované z programu Správy majetku ve vlastnictví státu (SMVS). Okružní procházku s krásnými výhledy doplní naučné panely a interaktivní prvky. Slavnost k otevření se chystá na začátek prázdnin. Od té doby bude hrad a zámek Bečov v noci osvětlen a zároveň začne i zkušební provoz lezecké stěny pod donjonem. Výška stěny je v levé části osm a v centrální osmnáct metrů.

Celkem deset cest je určeno pro začínající a mírně pokročilé lezce. Terén dobrovolnicky upravil Horoklub Chomutov. Systémem kotvících bodů se významným způsobem zjednodušuje údržba a péče o skalní výchoz, na kterém je založen hrad. Zámecké interiéry budou doplněny o dvojici brnění. Na zámek se vrátí restaurovaný portrét Pauliny de Forbin-Janson a restaurované zlacené garnýže. V zámecké zahradě mohou být od roku 2018 pořádány soukromé oslavy pro děti s doprovodným programem.

V roce 2017 bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi NPÚ a ZČU, konkrétně mezi správou zámku Valeč a Fakultou umění a designu Ladislava Sutnara.

Spolupráce se týká prezentace zámku, vzniknout by měla trvalejší díla (landart, výstava v zámku), propagační materiály a edukační pomůcky. V plánu jsou workshopy, na zámku se studenti budou učit i tvořit na výjezdních seminářích. Novinkou v programu je festival Meandr zaměřený na rodiny s dětmi.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Plzeňský kulturista ve videu schvaloval střelbu na Roma. Policie ho chce dostat k soudu Plzeňský kulturista ve videu schvaloval střelbu na Roma. Policie ho chce dostat k soudu
Celníci odhalili nelegálně pracující zahraniční dělníky ve firmách na západě Čech Celníci odhalili nelegálně pracující zahraniční dělníky ve firmách na západě Čech
Klatovy žijí rychlými auty. Město hostí Rallye Šumava, Historic Vltava rallye a exhibiční Rallye Šumava Legend Klatovy žijí rychlými auty. Město hostí Rallye Šumava, Historic Vltava rallye a exhibiční Rallye Šumava Legend

Karlovy Vary po vítězné baráži slaví návrat do extraligy Karlovy Vary po vítězné baráži slaví návrat do extraligy
Na Plzeňsku spadl muž z vlaku Na Plzeňsku spadl muž z vlaku
Babiše, do koše. Bureš, za katr půjdeš. Nejen v Plzni a Karlových Varech se protestovalo kvůli Babišovi Babiše, do koše. Bureš, za katr půjdeš. Nejen v Plzni a Karlových Varech se protestovalo kvůli Babišovi


Komentáře