Půjčky na luxus - Na jaké věci je opravdu hloupost brát si půjčku?

Peníze. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.czPeníze. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.cz

V situaci, kdy řešíte bydlení, koupi důležitého spotřebiče nebo nutně potřebujete nový vůz na dojíždění do práce, bývá úvěr tím jediným a správným řešením.

Reklama

Stejně tak, pokud výjimečně překročíte svůj rozpočet a před výplatou se jednorázově ocitnete na nule, může pro vás být půjčka rychlá a efektivní pomoc v krizové situaci. Už asi chápete, kam směřujeme.

Zkrátka v případě, že potřebujeme financovat základní životní potřeby a věci, které nutně vyžadujeme pro chod své domácnosti, není žádnou slabostí zažádat o peníze u banky či u nebankovních společností, kde opravdu bývá půjčka rychlá.

Jestliže ovšem nežádáte přímo o milionovou hypotéku, nikdo se vás už nezeptá, na co peníze potřebujete, a nikdo vám neporadí, jestli je vůbec toto řešení vhodné. Je na každém z nás zvážit, jaké věci nám stojí za to splácet a na které je rozumnější našetřit, či se jich vzdát. Podívejme se na ty nejčastější důvody žádosti o úvěr, které by asi většina z nás označila za malicherné a nepodstatné.

Značkové oblečení a luxusní elektronika

Tenhle bod vás asi překvapí, ale je to tak. Lidé, kteří si chtějí koupit drahou bundu nebo nejnovější model mobilního telefonu (který navíc za rok bude stát polovinu), nejsou klasičtí žadatelé o úvěr.

Většinou využívají kreditní kartu či povolený debet, případně možnost nákupu na splátky rovnou v obchodě. Tedy ty varianty, u kterých zaplatí nejvyšší úroky. Jenže částku, na které je vytoužená věc vyjde, si zkrátka předem nespočítají. Jakákoliv krátkodobá půjčka by se jim přitom vyplatila víc.

Stačilo by si ji jen vyhledat pomocí dostupného internetového srovnávače a zadat jednoduché vyplnění žádosti. Jim jde však o to, že danou věc chtějí teď hned a s koupí nepočkají ani den. Faktem proti navíc je, že se jedná o věci rychlé spotřeby, které mohou zničit klidně po týdnu. S nelibostí pak splácejí věc, kterou už nepoužívají.

Jiný případ samozřejmě je, pokud se nám mobil rozbije a už na něj neplatí záruka, nebo když jinou bundu nemáme. Pak může být i půjčka dobré řešení, ale i tak je stále vhodnější si hlavně vybrat levnější věc, pro nás více cenově dostupnou.

V zimě dárky, v létě dovolená

Týden před Vánocemi se v bankách dveře netrhnou a i internetové společnosti jedou na 100%. Kreditní karty, kontokorenty, spotřebitelské úvěry a rychlé půjčky bez dokládání příjmů – přichází jedna žádost za druhou. Všichni mají snahu potěšit své blízké nebo se jen ukázat, jak velkorysí jsou, a nedat druhým najevo, že ve skutečnosti sotva s výplatou vyjdou.

V letním období už takový nával není, přesto se najdou ti, kteří mají najednou pocit, že jejich děti nemohou bez pobytu u moře prožít krásné prázdniny. Přitom obzvlášť děti jsou pak často zavalené dárky tak, že ani nevědí, co dřív a pobyt na vsi u babičky či výlety do lesa pro ně mohou být daleko větším zážitkem. Jde jenom o to nepodlehnout reklamě. Anebo začít spořit či zvýšit své příjmy. Zkrátka kdo chce, možnost najde a v těchto případech by půjčka měla být až tou poslední variantou.

Svatební šílenství

Ze sňatků se po vzoru západních států stal obrovský byznys. Jestli zrovna chystáte svatbu vy nebo váš dospělý potomek, jistě už jste si tohoto trendu dokonalých oslav všimli. Za zcela běžné věci, bez kterých se svatba neobejde, jsou dnes považovány květiny za tisíce, luxusní výzdoba promyšlená do nejmenších detailů, dárky pro hosty nebo speciální zábavný program pro děti.

Není vůbec výjimkou, že se tím nechají snoubenci unést a rozhodnou se pro půjčku, jen aby jejich výjimečný den byl luxusní a okázalý. Posuďte však sami, jestli je právě úvěr tím nejlepším začátkem manželství?

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Řidič nedal přednost kamionu. Muž na místě zemřel Řidič nedal přednost kamionu. Muž na místě zemřel
Plzeň zavádí nový systém týkající se bezpečnosti v družinách Plzeň zavádí nový systém týkající se bezpečnosti v družinách
Roudenský hřbitov se otevře veřejnosti Roudenský hřbitov se otevře veřejnosti

Město finančně podpoří technické vzdělávání Město finančně podpoří technické vzdělávání
Studentská výstražná stávka. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na západě Čech Studentská výstražná stávka. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na západě Čech
Chtěl si nechat vyprostit auto od policie. Hrozí mu vězení Chtěl si nechat vyprostit auto od policie. Hrozí mu vězení


Komentáře