Angela Merkelová zvítězila v německých volbách. Protiimigrační AfD bodovala ve východním Německu

Volební plakáty: Angela Merkelová, Martin Schulz. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.czVolební plakáty: Angela Merkelová, Martin Schulz. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.cz

NĚMECKO - Angela Merkelová zvítězila v něleckých parlamentních volbách, ikdyž unie CDU/CSU výrazně ztratila. Do Bundestagu se dotala protiimigrační nacionalistická Alternativa pro Německo (AfD).

Reklama

Německá křesťanskodemokratická strana CDU/CSU podle odhadů vyhrála nedělní německé parlamentní volby se ziskem 32,7-33,3 procenta.

Sociální demokraté z SPD dostali 20 až 21 procent. Třetí je Alternativa pro Německo (AfD) s 13,3 procenta, uvádějí německá média.

V Bundestagu budou dále liberálové z FDP, Zelení (Grüne) a Levice (Linke).

Předseda a volební lídr Martin Schulz (SPD) oznámil, že jeho strana jde do opozice. V Německu se tak mluví o koalici Jamajka, neboli se Angela Merkelová pokusí sestavit vládu se Svobodnými z FDP a Zelenými.

Zlomovým okamžikem letošních voleb je vstup Alternativy pro Německo (AfD) do spolkového sněmu. Ta výrazně bodovala především ve východní části Německa, tedy v bývalé NDR. Patrné je to i v porovnání mezi západní a východní částí Berlína.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře