Babišova vláda chce do Česka dovézt více ekonomických migrantů

Dělník, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comDělník, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

ZÁPADNÍ ČECHY - Česká vláda premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) chce do země pustit více ekonomických migrantů, zejména z Ukrajiny a Filipín.

Reklama

"Rozhodnutí je reakcí na situaci na českém trhu práce a problémy českých zaměstnavatelů se získáváním pracovních sil. Navrhovaná opatření vychází z osvědčených modelů cílené migrace, které jsou realizovány od roku 2012," uvedlo ministerstvo zahraničních věcí v tiskové zprávě.

Podle ministerstva pro diverzifikaci cílené migrace byly vytvořeny tzv. „režimy“. "Od roku 2016 se osvědčil Režim Ukrajina jako nástroj výběru řádově většího počtu příchozích," uvádí zpráva.

Rozhodnutí vlády má za cíl mimo jiné zkrátit dobu zpracování žádosti. Dále rozšířit režim na Mongolsko a Filipíny a kapacitně zajistit speciální Režim pro pracovníky v zemědělství.

Režim ukrajina: stávající roční kvóta je 9 600 žádostí, navrhuje se navýšení o 10 000 žádostí o zaměstnaneckou kartu ročně.

Režim ostatních států: Režim pro státní občany Mongolska a Filipín, a to v rámci částečně zvýšených ročních kapacit zahraničních úřadů. Roční kapacita jednotlivých zahraničních úřadů činí: Velvyslanectví ČR Ulánbátar (Mongolsko) 1000, Velvyslanectví ČR Manila (Filipíny) 1000.

Režim zemědělec: Dne 21. srpna 2017 schválila vláda ČR svým usnesením č. 572 tzv. Režim zemědělec po vzoru Režimu Ukrajina pro 1500 zaměstnanců do zemědělství z Ukrajiny ročně.

Na západě Čech nízká nezaměstnanost

Podle Českého statistickéh úřadu v posledním měsíci roku 2017 dosáhl podíl nezaměstnaných osob v Plzeňském kraji hodnoty 2,55 %, což je druhý nejnižší údaj v mezikrajském porovnání.

Průměrná roční hodnota podílu nezaměstnaných osob 2,79 % za rok 2017 však řadí Plzeňský kraj na první místo v ČR, kde hodnota činila 4,26 %.

Druhý nejnižší průměrný roční podíl nezaměstnaných osob byl zaznamenán v Hl. městě Praze (2,91 %), naopak nejvyšší v kraji Ústeckém (6,56 %).

Ke konci roku 2017 připadl nejnižší počet uchazečů na 1 pracovní místo v evidenci úřadu práce na kraje Hl. město Praha, Pardubický a Plzeňský (0,5). Nejvyšší počet uchazečů na 1 pracovní místo byl pak evidován v kraji Moravskoslezském (3,5).

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.83 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře