Bomba z války ochromila Plzeň. Pyrotechnici ji zneškodnili

Puma z 2. světové války v Plzni. Foto: Twitter/Policie ČRPuma z 2. světové války v Plzni. Foto: Twitter/Policie ČR

PLZEŇ - Evakuace zhruba 20 tisíc lidé v Plzni. Při výkopových pracích našli dělníci v areálu atletického stadionu ve Vejprnické ulici v Plzni leteckou pumu z druhé světové války. Policie kvůli tomu evakuovala studenty z blízkých škol, z domovů museli i obyvatelé sídliště a nedalekých rodinných domů.

Reklama

"Pyrotechnik úspěšně odstranil z letecké pumy zapalovače, čímž ji deaktivoval. Puma se naloží a odveze pryč,“ uvedla Policie ČR na Twitteru.

Evakuaci zahájila policie po 16. hodině, už dopoledne museli opustit školu studenti sportovního gymnázia, odborného učiliště, lidé z protilehlých domů a uzavřena byla i prodejna Lidl.

Policie žádá, aby lidé uposlechli výzev policistů a strážníků k evakuaci, také mohou sami odcházet od zázemí u přátel, příbuzných, a nemusí tak čekat na výzvu policie.

Pro evakuované zajišuje město zázemí ve školách, tělocvičnách, kam je přepraví dopravní podniky. Uzavřena kvůli nálezu pumy byla i doprava.

Kvůli uzavření tak velké oblasti se třemi důležitými silnicemi kolabovala v západní části Plzně doprava. Uzavřená byla výpadovka z centra Plzně směrem Domažlice, protože v evakuované oblasti je i část Zátiší. Uzavřená byla frekventovaná silnice na Vejprnice, která vede přímo vedle atletického stadionu, a v evakuované zóně byla i výpadovka na Křimice a Stříbro.

Při evakuaci osob na místě asistuje i devět jednotek hasičů.

Nález není až tak výjimečný. Plzeň byla v období druhé světové války nejvíce bombardovaným cílem na území Protektorátu. Velkých masivních náletů zde bylo nejméně deset. Hlavním cílem byla Škodovka, tedy zbrojovka zásobující německou armádu, nálety také směřovaly na bývalé letiště na Borech a na hlavní a seřaďovací nádraží.

Oblast Skvrňan, kde se dnes našla daná munice, byla například silně poškozena v dubnu 1945. Spojenci využívali malé zápalné i velké 500 liberní tříštivé pumy. Největší nálety byly v Plzni provedeny v dubnu 1945, konkrétně ze 16. na 17. dubna, kdy Britové bombardovali hlavní a seřaďovací nádraží.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře