Bude mít vlastní autobusy i Plzeňský kraj?

Ilustrační smímek. Foto: pixabay.comIlustrační smímek. Foto: pixabay.com

PLZEŇ - Po Ústeckém a Karlovarském kraji by dopravu po vlastním regionu měl poskytovat i Plzeňský kraj prostřednictvím vlastní společnosti. Skutečně k tomu dojde nebo krajští zastupitelé skončí jen u spekulací?

Reklama

Zdá se, že by si dopravu po regionu mohl zajišovat kraj sám. A nespoléhat na soukromé dopravce, kteří po kraji chtějí peníze na zvýšení mezd řidičům.

Mzdy řidičů autobusů by se měly povinně zvýšit, což nařizuje stát. Jenže nejvíce na to doplatí kraje, protože právě od nich chtějí soukromí dopravci, aby jim na platy řidičů přidaly! Není proto nepochopitelné, že některé kraje pochybují o přínosu soukromých dopravců a spoje po regionu si raději budou řídit sami!

V podobném duchu už přemýšlí Ústecký a Karlovarský kraj. Teď se k němu přidává i ten Plzeňský.

Dnes si kraje objednávají autobusové linky od soukromých dopravců. Zdání někdy klame, značka ČSAD neznamená automaticky krajské podniky řízené státem, ale jen soukromé dopravce hlásící se k staré dobré značce.

Na druhou stranu je zřejmé, že zřízení vlastních autobusových linek by pro kraje byla podstatně nákladnější sranda, než si spoje objednávat od soukromých dopravců. Podle České televize by nákup vlastních autobusů, mzdy řidičů a vlastní provoz přišel kraje až téměř na miliardu korun. Což by bylo dvojnásobně více, než stojí celoroční provoz v současné době.

Podle hejtmana Plzeňského kraje by ale tato myšlenka směřující k vytvoření krajského dopravce měla pádné důvody. Zlepšila by se logisitika, celokrajský dopravce by údajně zvládl lépe využívat své vozy ve srovnání s řadou menších dopravců, které mají na starosti jen určité krajské části.

Jak jsou na tom jinde? Ústecký kraj si chce zajišovat dopravu sám, stejně tak Karlovarský. Liberecký kraj chce majetkově vstoupit do některého ze současných dopravců. Ostatní kraje neplánují zřídit vlastní krajskou dopravní společnost.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Plzeňsko

Nádraží v Plzni se dočká opravy. Ale tak brzy to nebude Nádraží v Plzni se dočká opravy. Ale tak brzy to nebude
Senior přehlédl červenou na semaforu a skončil na schodech za silnicí Senior přehlédl červenou na semaforu a skončil na schodech za silnicí
Žena, která měla hodit dítě do koše na prádlo, už je ve vazbě Žena, která měla hodit dítě do koše na prádlo, už je ve vazbě

V Plzni otevírá pobočku další fastfoodový řetězec V Plzni otevírá pobočku další fastfoodový řetězec
Další alkoholik v Plzni? Brankář Bolek nesmí řídit! Další alkoholik v Plzni? Brankář Bolek nesmí řídit!
Po domácím porodu skončilo dítě v koši s prádlem Po domácím porodu skončilo dítě v koši s prádlem


Komentáře