Karlovarská záchranka se skvěle modernizuje. Pořídila nové přístroje LUKAS 2

Na snímku nově pořízený přístroj k záchraně lidských životů LUKAS 2 Foto: ZZS Karlovarského krajeNa snímku nově pořízený přístroj k záchraně lidských životů LUKAS 2 Foto: ZZS Karlovarského kraje

Karlovy Vary - Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje pořídila dalších 7 přístrojů pro mechanickou nepřímou srdeční masáž. Tyto přístroje budou pomáhat výjezdovým skupinám při záchraně životů.

Reklama

Na jejich pořízení se podíleli finančními příspěvky města a obce v kraji a zřizovatel ZZS KVK, Karlovarský kraj.

O novinkách a dění z Karlovarské záchranky informovala redakci ZápadečeskýDeník.cz tisková mluvčí Petra Bakurová. V srpnu 2013 pořídila záchranka Karlovarského kraje svůj první LUCAS 2. Vzhledem k tomu, že se v praxi ukázalo, jak moc ušetří přístroj záchranářům drahocenný čas při záchraně životů, rozhodli jsme se pořídit toto vybavení postupně do více výjezdových skupin. Díky pomoci měst a obcí v kraji a podpory našeho zřizovatele jsme pořídili přístroje, které zkvalitní přednemocniční neodkladnou péči pro obyvatele celého kraje.

LUCAS 2 je přístroj, který provádí nepřímou masáž srdce díky zajištění kvalitního automatického stlačování hrudníku. Ten, kdo zná teorii o resuscitaci, čili nepřímé masáži srdce, ví, že takové oživování trvá minuty až desítky minut, během kterých není možné dělat nic jiného, navíc síly se postupně vyčerpávají. Ale právě stále stejné a vydatné stlačování hrudníku je klíčem k udržení krevního oběhu a k přežití. Ten, kdo resuscitaci zažil i v praxi navíc ví, že jedna minuta trvá mnohem déle, než obvykle a jedna minuta resuscitace je srovnatelná s cvičením v posilovně. Třetí úhel pohledu je čas, čas, který rozhoduje o přežití. Systém LUCAS 2 je další pár rukou, který dává pacientům větší šanci na přežití. Záchranáři je totiž mohou soustředit na ostatní život zachraňující úkony.

Už při pořízení prvního LUCASe 2 jsme věděli, o jaký přínos půjde, a plánovali jsme rozšíření tohoto systému do více výjezdových skupin v našem kraji. Praxe nám navíc ukázala, že využitelnost přístroje je opravdu vysoká a jeho uplatnění je napříč celým krajem. Z tohoto důvodu jsme ještě v létě 2013 oslovili města a obce v kraji a požádali je o poskytnutí finančního příspěvku na tyto přístroje. Hodnota přístroje LUCAS 2 je více než 350.000 Kč. K dnešnímu dni, jsme od níže uvedených měst a obcí obdrželi částku 713.000 Kč, doplnila Bakurová.

Karlovarský kraj, zřizovatel ZZS, pro rok 2014 poskytl 820.000 Kč na nákup LUCASů. Ostatní náklady na nákup přístrojů nese ZZS KVK.“ řekl Bc. Miloslav Čermák, náměstkem hejtmana pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví.

Stále platí, že do budoucna, v letech 2014 – 2015, plánujeme rozšířit tento systém do všech našich výjezdových skupin. Z poskytnutých finančních prostředků, z vlastních zdrojů a za podpory Karlovarského kraje a obcí jsme letos pořídili sedm přístrojů. V následujícím roce by se pak měl LUCAS 2 stát vybavením úplně každé sanitky.“ řekl MUDr. Roman Sýkora, Ph.D., ředitel ZZS KVK.

-jb-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Ledovka jako mezistupeň změny počasí. Mráz vystřídají teploty nad nulou Ledovka jako mezistupeň změny počasí. Mráz vystřídají teploty nad nulou
Babiš s Faltýnkem byli poslanci vydáni k trestnímu stíhání Babiš s Faltýnkem byli poslanci vydáni k trestnímu stíhání
Sprejer pomaloval Zemana na billboardech. Hledá ho policie Sprejer pomaloval Zemana na billboardech. Hledá ho policie

Silný vítr i závěje. Meteorologové varují před nepřízní počasí Silný vítr i závěje. Meteorologové varují před nepřízní počasí
Babišův kabinet nezískal důvěru poslanecké sněmovny. Koho ANO přemluví? Babišův kabinet nezískal důvěru poslanecké sněmovny. Koho ANO přemluví?
Miloš Zeman a Jiří Drahoš postoupili do druhého kola prezidentských voleb Miloš Zeman a Jiří Drahoš postoupili do druhého kola prezidentských voleb


Komentáře