Novinkou pro Sušici by měly být artroskopické operace kolen, říká chirurg Ondřej Krajník

Ondřej Krajník. Foto: archiv Sušická nemocniceOndřej Krajník. Foto: archiv Sušická nemocnice

Dlouholetý primář chirurgie v roudnické nemocnici Ondřej Krajník je novou tváří Sušické nemocnice. Z pozice náměstka pro lékařskou péči připravuje znovuobnovení chirurgie, která by se měla specializovat na artroskopické operace kolen.

Reklama

Proč jste se rozhodl nastoupit do sušické nemocnice?

Sušická nemocnice je pro mě velkou výzvou, protože v minulosti fungovala vždy dobře. V posledních letech zde byl akutní provoz úředně ukončen, zůstala LDN a ambulance. Občané se s tímto stavem nesmířili, podepisovali petici za záchranu akutní nemocnice. Petice měla přes 10 000 podpisů a projednávala se v Senátu. Lidé vyšli demonstrovat na náměstí a novou šanci pro svoji nemocnici si sami vybojovali.

Chirurgie zatím nefunguje. Věříte, že od ledna 2020 bude?


Věřím. Myslím, že chirurgie zde fungovala s výjimkou dvou posledních roků přes 120 let a fungovat by měla v každé akutní nemocnici.  

Působil jste v Roudnici nad Labem. Jak se vám tam podařilo nastartovat tamní oddělení?

V Roudnici se akutní péče personálně hroutila v souvislosti s tlakem úřadů na zrušení nemocnice v roce 2012. Tehdy jsme se v roudnické nemocnici domluvili se zaměstnanci, že výbornou tradici akutních oddělení udržíme. Za pomoci občanů města a okolí jsme podepisovali petici, jednali v Senátu a společně vyšli před nemocnici a na náměstí, kde jsme úspěšně demonstrovali za záchranu naší tradiční nemocnice. Stejný pohled na věc mám i dnes. Malé nemocnice by se určitě neměly rušit a měly by naopak sloužit pacientům. Mluvit o síti zdravotnických zařízení nestačí, je potřeba na těchto příkladech ukazovat životaschopnost a užitečnost malých nemocnic v Česku.

SOUVISEJÍCÍ: Také máte svá oblíbená místa? Lékař Ondřej Krajník na procházce po Roudnici nad Labem


Na co se bude chirurgie v Sušici specializovat?

Budeme ošetřovat pacienty s náhlými příhodami břišními i úrazovými. Plánovaně i akutně chceme operovat klasicky, laparoskopicky i artroskopicky. Novinkou pro Sušici by měly být artroskopické operace kolen. K dispozici budeme mít 20 standardních lůžek a spolu s interním oddělením i 8 lůžek na mezioborové JIP. Spolupracovat budeme všechna oddělení i ambulance v nemocnici, skokem v kvalitě péče bude zprovoznění nového CT.   

Co vše bude nutné připravit, aby lékaři mohli nastoupit a léčit?

V pondělí 9. prosince 2019 rozhodne komise na ministerstvu zdravotnictví, jestli sušickou nemocnici vrátí mezi fungující akutní nemocnice. Ve výběrovém řízení žádáme ministerstvo i zdravotní pojišťovny o povolení k provozování lůžkové chirurgie a mezioborové JIP. Předem stanovené personální i přístrojové podmínky jsme splnili nejen pro chirurgii a mezioborovou JIP, ale i pro pozastavený provoz interny. Pokud výběrová komise provoz povolí, tak musíme dodržet úřady požadovaný termín 6. ledna 2020 a v tento den začít znovu provozovat internu, chirurgii a mezioborovou JIP v krásných a moderních prostorách sušické nemocnice. V případě schválení znovuotevření akutní nemocnice rozhodnou potom sušičtí zastupitelé na svém jednání dne 18. prosince 2019 o uvolnění předem domluvené finanční částky na splácení nových investic potřebných pro rozjezd nemocnice.

Povedete i traumaporadnu v Sušici jako v Roudnici?

Traumaporadnu povedu velmi rád a budu tak pokračovat v tradici z Roudnice, kde jsem ji vedl nepřetržitě 22 let.

Jak se vám líbí v Sušici a na Šumavě?

Sušice je krásné město, líbí se mi tu moc. Navíc u Klatov máme příbuzné, vodáctví provozujeme na Otavě již mnoho let, s rodinou rybaříme, houbaříme, plaveme, lyžujeme, jezdíme na kole a na motorce, hrajeme fotbal a i jinak odpočíváme již několik let na chalupě u Blatné. Šumavu navštěvujeme velmi rádi.

Mají malé nemocnice typu Sušice právo na existenci?

Malé nemocnice se stávají mým životním osudem. Moc bych si přál, aby malé nemocnice byly pevnou součástí našeho zdravotnictví. Pokud bude dobře fungovat roudnická i sušická nemocnice, bude to potvrzení mých dosavadních pracovních snů.

SOUVISEJÍCÍ: Do šumavské nemocnice v Sušici míří šest chirurgů. Uzavře s ní VZP smlouvu?

Sušická nemocnice bojuje o návrat chirurgie. VZP se smlouvou zatím vyčkává

Penta prý k nemocnici v Sušici přišla omylem. Nezapadala do naší koncepce, tvrdí Vaculíková z Penta Hospitals

Penta předala nemocnici zpět Sušici. Ze čtyř oddělení zbyla poloviční interna

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.56 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře