Obnova akutní lůžkové péče je republikový unikát, říká jednatel Sušické nemocnice Václav Rada

Václav Rada. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.czVáclav Rada. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.cz

V lednu 2020 má opět fungovat Sušická nemocnice a přijímat pacienty na internu a chirurgii. V rozhovoru pro ZápadočeskýDeník.cz jednatel zdravotnického zařízení v Sušici Václav Rada vysvětluje, jak složitý je restart, udržení personálu a získání financí na minimálně další rok a půl.

Reklama

Ministerstvo zdravotnictví dalo Sušické nemocnici zelenou, aby mohla být obnovena chirurgie. Získáte i smlouvy s pojišťovnami?

Ano, uspěli jsme ve výběrovém řízení na ministerstvu zdravotnictví na otevření akutní lůžkové chirurgie a multioborové jednotky intenzivní péče.

Podle našich zpráv bylo hlasování jednohlasné ve prospěch Sušické nemocnice a vzhledem k tomu, že se ho zúčastnili i zástupci zdravotních pojišťoven, pevně věříme, že nám tuto zdravotní péče nasmlouvají. Nedávalo by smysl nejdříve zvednout ruku pro restart nemocnice a pak to nenasmlouvat (rozhovor byl veden 9.12.2019 - pozn.red.).

AKTUALIZOVÁNO 11.12.2019: Na základě pondělního kladného výsledku výběrového řízení na otevření lůžkové chirurgie a JIP jsme se zúčastnili jednání na regionálním ředitelství VZP v Plzni. Jednání bylo ze strany VZP velmi vstřícné a dostali jsme příslib, že VZP udělá maximum, abychom mohli výše uvedená oddělení v lednu otevřít. Nyní je na nás, abychom co nejdříve dodali potřebné dokumenty, aby VZP v Praze mohla rozhodnout o nasmlouvání. Oběma paním ředitelkám, se kterými jsme jednali, moc děkujeme, stejně tak jako všem dalším lidem z VZP, kteří nám pomáhají v tom, aby péče na Sušicku a Šumavě zůstala zachována.

Jaká je koncepce Sušické nemocnice, jaká má být od ledna 2020 být?

Sušická nemocnice zajišťuje zdravotní péči se spádovou oblastí 50 000 obyvatel s tím, že dojezdová vzdálenost z okraje regionu je 40 minut. Během turistické sezóny může toto číslo narůst klidně o dalších 20 – 30 tisíc. Na základě těchto faktů se domnívám, že nemocnice sem patří s tím, že musí zahrnovat alespoň tři základní lůžková oddělení – internu, chirurgii a lůžka následné péče. K tomu je nezbytná i moderní diagnostika včetně výpočetní tomografie (CT) a nepřetržitě fungující laboratoř.

S takovýmto konceptem nemocnice nejen splní své základní poslání tedy zajištění zdravotní péče, ale může fungovat s minimálními nebo dokonce žádnými dotacemi od města či kraje.

Samozřejmě musíme počítat s určitou dobou rozjezdu, kterou odhadujeme na asi rok a půl, kdy finanční pomoc potřebovat budeme, a to nejen na provoz, ale i na investice do přístrojového vybavení.

Jste jeden ze dvou jednatelů městské firmy. Jak Sušickou nemocnici vedení města, zastupitelstvo i obyvatelé podle vašeho mínění vnímají?


Zastupitelé se všemi hlasy přihlásili k převzetí nemocnice od bývalého provozovatele. Dále schválili pro rok 2019 finanční pomoc ve výši 22 miliónů korun. Celou tuto částku jsme letos neutratili a část si převádíme do dalšího roku, kdy budou potřeba.

Ještě pro ujasnění. Tyto peníze byly částečně použity na překlenutí období, kdy vyplácíme mzdy a ještě nemáme na účtu platby od pojišťoven, dále jsme s nimi pokryli ztrátu, která je způsobená tím, že máme od září pozastavenou internu, přičemž si držíme její personál.

V opačném případě, to znamená, že kdybychom tyto lidi propustili, nedokázali bychom internu znovu otevřít, takže to má naprosto racionální opodstatnění. Navíc i kdybychom v září řešili výpovědi, tak s výpovědní lhůtou dva měsíce by to bylo do konce listopadu navíc se zákonným odstupným, takže s výhledem na lednové otevření interny jsme vlastně ušetřili. Navíc nám to pomohlo navýšit kapacitu lůžek následné péče, kde nám personál z interny od září pomáhal.

Abych se vrátil zpět ke vnímání nemocnice. Děkuji všem zastupitelům i členům vedení města napříč politickým spektrem, kteří zde nemocnici chtějí a pomáhají nám s jejím restartem. Myslím si, že zachování nemocnice je natolik velké téma, aby spojilo všechny dohromady. Samozřejmě rozumím tomu, že má někdo obavy z velkého rizika a finančních nákladů, protože obnova akutní lůžkové péče je republikový unikát. Proto se snažíme být co nejvíce transparentní. Co se týče občanů, minimálně z dnešní odezvy na úspěch ve výběrovém řízení je vidět, že nemocnici fandí.

Věřil jste, když jste do Sušické nemocnice vstupoval, že se podaří provoz obnovit?

Možná tomu nebudete věřit, ale věřili jsme tomu. Teprve nyní mi dochází, že jsme byli hodně naivní. Kdyby nepřišla pomoc od MUDr. Ondřeje Krajníka, jeho přátel a kolegů, provoz uzavřených lůžkových oddělení by se zcela jistě obnovit nepodařilo.

Co ještě budete muset "odpracovat", aby Sušická nemocnice mohla fungovat?

Čeká nás toho ještě mnoho. Od úprav místnosti, kde bude CT až po opravu a vybavení operačních sálů. Do toho připravit plán operativy, nákup přístrojového vybavení a tak dále. Ale jestli to má znamenat obnovu provozu nemocnice, tak se do toho s chutí pusťme, děláme to přeci sami pro sebe, pro své rodiny, přátele a občany města a regionu.

A určitě je na místě poděkovat všem zaměstnancům nemocnice, že vydrželi a půjdou do toho s námi a samozřejmě se těšíme na všechny nové kolegyně a kolegy, kteří nám přislíbili od ledna pomoc.

SOUVISEJÍCÍ: V Sušici probíhá restart nemocnice. Podpořilo ho ministerstvo zdravotnictví i pojišťovny

Novinkou pro Sušici by měly být artroskopické operace kolen, říká chirurg Ondřej Krajník

Do šumavské nemocnice v Sušici míří šest chirurgů. Uzavře s ní VZP smlouvu?

Sušická nemocnice bojuje o návrat chirurgie. VZP se smlouvou zatím vyčkává

Penta prý k nemocnici v Sušici přišla omylem. Nezapadala do naší koncepce, tvrdí Vaculíková z Penta Hospitals

Penta předala nemocnici zpět Sušici. Ze čtyř oddělení zbyla poloviční interna

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 12x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře