Pacienti už nemusí platit za hospitalizaci. Nemocnice čeká výpadek v řádu milionů korun

Nemocnice Karlovy Vary. Foto: Nemocnice KVNemocnice Karlovy Vary. Foto: Nemocnice KV

Plzeňský kraj, Karlovarský kraj - V řádu několika milionů korun ročně se bude pohybovat propad příjmů nemocnic v Plzeňském a Karlovarském kraji. Naopak pacienti přivítají, že od ledna 2014 již nemusí platit 100 korun za jeden den pobytu v nemocnici.

Reklama

Na jedné straně radost pacientů, kteří ušetří. Na druhé straně starost managementu a zřizovatelů nemocnic. Od 1. ledna 2014 končí povinnost platit za pobyt v nemocnici.

To se týká i psychiatrických léčeben, lázní nebo léčeben dlouhodobě nemocných. Tyto poplatky byly zrušeny nálezem Ústavního soudu z července 2013.

Původně ale vše mělo být jinak. Ministerstvo zdravotnictví podalo návrh na snížení poplatků ze stokoruny na 60 korun za den bez časového omezení s tím, že by od platby byly osvobozeny děti do 18 let věku. Tento návrh byl přijat vládou, avšak nová Poslanecká sněmovna zamítla jeho přijetí ve zkráceném projednávání. Další osud regulačních poplatků u lékaře, v lékárnách či na pohotovosti je tedy otázkou, kterou se bude zabývat až příští vládní koalice.

I nadále některé poplatky zůstávají. A to jsou poplatek za návštěvu pohotovosti bez omezení věku (90 Kč), dále poplatek za návštěvu lékaře od 18 let věku (30 Kč) a také poplatek za výdej léků na předpis (30 Kč) za recept (nikoli za položku na receptu).

Pro nemocnice to ale znamená zásah do hospodaření. Výpadek u velkých a středních nemocnic zrušení poplatků znamená zhruba 700 tisíc až milion měsíčně.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře