Pacienti už nemusí platit za hospitalizaci. Nemocnice čeká výpadek v řádu milionů korun

Nemocnice Karlovy Vary. Foto: Nemocnice KVNemocnice Karlovy Vary. Foto: Nemocnice KV

Plzeňský kraj, Karlovarský kraj - V řádu několika milionů korun ročně se bude pohybovat propad příjmů nemocnic v Plzeňském a Karlovarském kraji. Naopak pacienti přivítají, že od ledna 2014 již nemusí platit 100 korun za jeden den pobytu v nemocnici.

Reklama

Na jedné straně radost pacientů, kteří ušetří. Na druhé straně starost managementu a zřizovatelů nemocnic. Od 1. ledna 2014 končí povinnost platit za pobyt v nemocnici.

To se týká i psychiatrických léčeben, lázní nebo léčeben dlouhodobě nemocných. Tyto poplatky byly zrušeny nálezem Ústavního soudu z července 2013.

Původně ale vše mělo být jinak. Ministerstvo zdravotnictví podalo návrh na snížení poplatků ze stokoruny na 60 korun za den bez časového omezení s tím, že by od platby byly osvobozeny děti do 18 let věku. Tento návrh byl přijat vládou, avšak nová Poslanecká sněmovna zamítla jeho přijetí ve zkráceném projednávání. Další osud regulačních poplatků u lékaře, v lékárnách či na pohotovosti je tedy otázkou, kterou se bude zabývat až příští vládní koalice.

I nadále některé poplatky zůstávají. A to jsou poplatek za návštěvu pohotovosti bez omezení věku (90 Kč), dále poplatek za návštěvu lékaře od 18 let věku (30 Kč) a také poplatek za výdej léků na předpis (30 Kč) za recept (nikoli za položku na receptu).

Pro nemocnice to ale znamená zásah do hospodaření. Výpadek u velkých a středních nemocnic zrušení poplatků znamená zhruba 700 tisíc až milion měsíčně.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Arktické mrazy. Teploty mají klesnout až k -20 stupňům Arktické mrazy. Teploty mají klesnout až k -20 stupňům
Plzeň chce nabídnout nové byty zejména seniorům Plzeň chce nabídnout nové byty zejména seniorům
Stále více lidí se stává obětí podvodu internetových obchodníků Stále více lidí se stává obětí podvodu internetových obchodníků

Chodkyně vběhla řidiči pod auto Chodkyně vběhla řidiči pod auto
Při zápase Viktorie Plzeň zemřel fanoušek Při zápase Viktorie Plzeň zemřel fanoušek
Žaloby v kauze Vřídla byly zamítnuty Žaloby v kauze Vřídla byly zamítnuty


Komentáře