Plzeň je propikována kamerami. Jsme sledováni na kadém kroku?
PLZEŇ - "Velký bratr se dívá." ijeme v době, kdy jsme sledováni téměř na kadém kroku. Vude kolem nás jsou kamery. V poslední době se zvýil počet kamer i v Plzni. Dokonce nezahálejí ani soukromníci.
S nadsázkou lze konstatovat, e takovou technikou nedisponovala ani tehdejí Státní bezpečnost (StB). Kamery v ulicích, na domech, v průchodech.
Jsme sledováni na silnicích, dálnicích, v tunelech, na náměstích. Ve údajně kvůli naí bezpečnosti.
Tento trend v těchto letech dosahuje maximu. Tolik kamer v ulicích nikdy nebylo. Města zvyují počet tzv. kamerových bodů a pikantní je, e i tam, kde kamery nedávno nebyly, si je pořizují soukromníci. Ti je pak pronajímají městu.
A politici z řad vedení měst se tím jetě chlubí.
"Tři nové kamery se staly součástí městského dohledového systému. Kamery zakoupilo Společenství vlastníků jednotek domu v ulici Karla Maličkého č.p. 976 982 a městu je pronajalo za symbolickou korunu. Technické zařízení bude slouit k ochraně majetku, veřejného pořádku a prevence protiprávního jednání v ulici," uvedla v tiskové zprávě mluvčí Lovosic Ivana Kocánková.
A jak je to v Plzni?
Aktuálně je v Plzni v provozu 131 kamer a 11 klientských pracovi. Kamery máme na křiovatkách, v sadovém okruhu v centru, v areálech hřbitovů i na dalích vytipovaných místech, stejně tak i na základních kolách, sportovitích a podobně. Kadoročně je pomocí kamer ze strany městské policie zjitěno několik tisíc událostí, větina se týká dopravy, uvedl plzeňský primátor Martin Zrzavecký, který má oblast bezpečnosti ve své gesci. Z rozpočtu jde na kamerový systém ročně kolem pěti milionů korun.
Kdo obrázky z kamer sleduje? Jak a na jak dlouho jsou obrázky archivovány? Kdo k obrázkům z kamer má vechno přístup? Můe dojít ke zneuivání? Lze zmapovat cestu konkrétního člověka? Můe dojít ke kompromitaci někoho "nepohodlného"?
U brzy ZápadočeskýDeník.cz přinese zásadní informace o tématu "Velký bratr se dívá".