Plzeň zpoplatní další ulice pro parkování. Má strategii na tři roky

Parkovací dům Rychtářka v Plzni. Foto: archiv IC PlzeňParkovací dům Rychtářka v Plzni. Foto: archiv IC Plzeň

Plzeň - Plzeňstí radní schválili strategii rozšíření zóny placeného parkování v Plzni v období 2014 – 2017, která spočívá především v rozšíření zóny placeného parkování Petrohrad na celou oblast omezenou ulicemi Slovanská, Sladkovského, Koterovská, U Trati, U Ježíška nebo zřízení parkoviště Kotkova.

Reklama

Parkoviště Kotkova pro zhruba 238 parkovacích stání se stane bezplatným a bude fungovat jako záchytné pro oblast západně od Klatovské třídy. Stane se tak po uvolnění plochy současným nájemcem.

Dále dojde v úpravě parkoviště na náměstí Emila Škody na záchytné parkoviště P+R s kapacitou kolem 177 stání s celodenní sazbou, která bude zahrnovat rovněž jízdenku na MHD.

Plzeňští radní také schválili zřízení zóny placeného parkování Hamburk vymezenou hranicemi: Sirková ulice, kolejiště Hlavního nádraží, ulice Švihovská a U Prazdroje.

"Hlavním cílem existence zóny placeného parkování je organizace dopravy v klidu tak, aby klienti mohli vždy nalézt volná místa a nedocházelo k přetížení ulic. Zpoplatnění je nástrojem k dosažení tohoto cíle," uvedl náměstek plzeňského primátora Miloslav Šimák.

"Ve zpoplatněných zónách A, B a C bylo již cíle dosaženo – obsazenost v denních špičkách se pohybuje okolo 70 %. Naproti tomu v jiných částech centra, např. západně od Klatovské třídy, dosahuje obsazenost ve dne i v noci téměř 100% (někde i přesahuje, tj. část vozidel stojí v rozporu s pravidly) a není možné tedy další vozidla zde zaparkovat," uvedl Miloslav Šimák.

Podle náměstka primátora zpoplatnění posouvá režim dlouhodobého stání do režimu stání na kratší dobu. "To omezuje především celodenní stání, jež by se mělo realizovat ve vzdálenějších plochách. To má pozitivní dopad pro rezidenty, majitele provozoven a jejich klienty, avšak na úkor zaměstnanců, kteří zde celodenním stáním blokují místa," konstatoval.

Vzniknou další parkoviště

Součástí strategie rozvoje systému je i budování nových parkovacích kapacit. Ve výstavbě je parkovací dům Divadlo.

"V nepříliš vzdálené době lze uvažovat o zřízení nového parkoviště Kotkova ve spodní části dnešní plochy centrálního autobusového nádraží - využití stávající plochy do doby případné přestavby celého území v souladu s novým územním plánem - v omezeném rozsahu je možné zřídit či spíše zlegalizovat stání v okolí ulice U Ježíška," popsal návrhy náměstek Miloslav Šimák.

"V oblasti Roudné je možné rozšířit parkoviště pod mostem Generála Pattona. Generelem dopravy v klidu uvažované další kapacity v parkovacích objektech jsou investičně velmi náročné a nejsou otázkou blízké doby. Další možnosti rozšíření počtu parkovacích míst centrální oblast až na výjimky nenabízí. Nedostatek kapacit v centru má být systémově nahrazen parkovišti P+R na okrajích města," dodal

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře