Registrační značky na přání jsou realitou, požádat je lze na úřadě

Auto, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comAuto, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

ČR - Do praxe od 4. ledna 2016 vejde v platnost požádat registrační značku pro motorové vozidlo na přání vlastníka. Avšak ne všechny znaky a slova budou povolena k registraci.

Reklama

Majitelé vozidel mohou o registrační značky na přání žádat obecní úřady osobně, přes datové schránky nebo emailem. Informovalo o tom ministerstvo dopravy.

Značky mohou obsahovat kombinaci osmi písmen latinské abecedy a arabských číslic.  Motocykly budou muset mít ve značce sedm znaků, mopedy pět.

Avšak registrační značky nesmějí obsahovat hanlivé výrazy ani zkratky orgánů státní správy. Vždy v nich bude muset být alespoň jedno číslo. Nebude možné použít písmena G,Q – to pro jejich zaměnitelnost. Dále pak CH, W – protože zabírají mnoho prostoru. Nebude dovoleno použít písmeno O pro zaměnitelnost s číslicí 0.

Majitel motorového vozidla za jednu zančku zaplatí 5 tisíc korun, na auto jich je potřeba dva kusy, tedy celková cena je 10 tisíc korun.

Pokud bude motorista chtít značku na přání i na přívěsný vozík, zaplatí 15 tisíc korun.

Jak podat žádost

Vzhledem k tomu, že se jedná o běžné podání žádosti, upravuje formy podání správní řád. Při podání e-mailem musí však do pěti dnů svoji žádost potvrdit či doplnit jedním z dalších zmiňovaných způsobů podání, aby byla žádost platná.

Lidé si mohou také značku na přání na tři měsíce rezervovat. Zda už daný návrh není rezervovaný, zjistí úředníci díky připojení do centrálního registru.

Registrační značka je vázaná na konkrétního člověka, nelze ji tedy například přeprodat jinému majiteli vozidla. Můžete ji však použít i pro jiný svůj automobil, motocykl či moped.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře