Stará synagoga v Plzni je po rekonstrukci otevřena

Plzeňská synagoga byla slavnostně otevřena. Foto: archiv Plzeňský krajPlzeňská synagoga byla slavnostně otevřena. Foto: archiv Plzeňský kraj

Plzeň - Stará synagoga v Plzni je po rekonstrukci znovu otevřena. Církevní stavba byla renovována v rámci projektu 10 hvězd (10 kochavim) zaměřeného na revitalizaci židovských památek v České republice.

Reklama

Jediná z obnovených synagog bude sloužit i bohoslužebným účelům. Součástí slavnostního otevření, jehož se zúčastnili i představitelé plzeňské a pražské židovské obce, bylo vnášení tóry. Tu do svatyně vnesl zemský rabín Karol Efraim Sidon. Následně ji uložil do svaté schrány za závěsem, která se v synagoze nachází vždy u stěny orientované k Jeruzalému.

Na galeriích jsou nainstalovány expozice o dějinách židů v Plzni a regionu či židovských zvycích. Hlavním kurátorem expoziční části je Václav Chvátal z Muzea Českého lesa v Tachově. Většina vystavených exponátů je zapůjčena z národopisných sbírek Západočeského muzea v Plzni a z Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici.

Návštěvníci mohou zhlédnout i exponáty vytvořené dětmi ze Základní umělecké školy v Tachově zřizované Plzeňským krajem. Ty vytvořily repliky některých reálných předmětů, např. ukazovátko pro čtení z tóry, klenák z jednoho židovského domu apod.

Stavebních úprav se dočkal také sousední dům šámese dříve využívaný pro potřeby správce objektu. Nyní bude sloužit především jako zázemí pro akce konané v synagoze. V prvním patře vznikly prostory určené pro studijní pobyty.

Stará synagoga, která byla postavena v letech 1858-1959 v novorománském stylu podle projektu plzeňského radního a stavitele Martina Stelzera, stojí ukrytá ve vnitrobloku domů v centru města mezi dnešní Americkou třídou a Smetanovými sady.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře