Studentská výstražná stávka. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na západě Čech

Protest studentů v Brně. Reprofoto: Twitter/Martina TlachováProtest studentů v Brně. Reprofoto: Twitter/Martina Tlachová

ZÁPADNÍ ČECHY - "Babiše do koše. ANO ne. Chceme slušného prezidenta. Než bude pozdě: 39, 48, 68, 89, 18." To je jen malý výčet hesel, který se objevoval v ulicích měst po celém Česku a také na západě Čech.

Reklama

Studenti z více než 200 vysokých a středních škol po celém Česku se ve čtvrtek (15.3.2018) zapojili do výstražné stávky na obranu společenských a ústavních hodnot v zemi.

V poledne vyšli na půl hodiny ze školních budov.

Cílem bylo dát najevo nesouhlas s přístupem nejvyšších politických činitelů k ústavě.

V některých městech se konala také shromáždění, happeningy či diskuse. Prostestovalo se i na západě Čech. Například v Plzni a Karlových Varech či Chebu.

Plzeňští vysokoškoláci stávku z části pojali formou happeningu.

"Chceme, aby prezident plnil svou ústavní funkci a aby o budoucnosti nás všech nerozhodovaly trestně stíhané osoby, aby v klíčových výborech neseděli ti, kteří kdysi aktivně potlačovali demokracii a mlátili studenty. Normalizace a absence základních odpovědnostní mají destruktivní následky pro náš stát a celou společnost. Kategoricky je odmítáme,“ prohlásil jeden z organizátorů akce v Plzni.

Pod palbou kritiky byl především prezident Miloš Zeman a premiér v demisi Andrej Babiš.

Výzvu nazvanou #VyjdiVen iniciovali studenti pražské DAMU. Stávka podle nich nemá zpochybňovat volební výsledek, ale má dát najevo, že studentům není lhostejný současný vývoj země.

Mezi požadavky studentů je například to, aby prezident plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu Sněmovny a který nebude trestně stíhaným člověkem.

Studenti rovněž chtějí, aby vláda v demisi nedělala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky a aby proti nedodržování ústavních zvyklostí důrazně vystoupil Senát.

Při protestu zaznívala i slova na podporu nezávislosti zejména veřejnoprávních médií.

V Praze se studenti sešli na několika místech. Stovky lidí přišly na Albertov, před budovu Národní technické knihovny v Praze 6 i náměstí Winstona Churchilla před budovu VŠE.

Studenti však demonstrovali i v Brně, Plzni, Hradci Králové, Olomouci, Jihlavě i dalších městech.

SOUVISEJÍCÍ: Proti Ondráčkovi a Babišovi vyšli lidé do ulic. V Praze i Plzni

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře