V Sušici probíhá restart nemocnice. Podpořilo ho ministerstvo zdravotnictví i pojišťovny

Nemocnice v Sušici. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.czNemocnice v Sušici. Foto: archiv ZápadočeskýDeník.cz

Jedinečná a historická událost v českém zdravotnictví. Sušická nemocnice od ledna 2020 může znovu otevřít internu a chirurgii, mezioborovou JIP i laboratoře. Ministerstvo zdravotnictví odsouhlasilo otevření akutní péče pro šumavský region.

Reklama

"Uspěli jsme ve výběrovém řízení na ministerstvu zdravotnictví na otevření akutní lůžkové chirurgie a multioborové jednotky intenzivní péče," řekl pro ZápadočeskýDeník.cz jednatel a výkonný ředitel Sušické nemocnice Václav Rada.

"Podle našich zpráv bylo hlasování jednohlasné ve prospěch Sušické nemocnice a vzhledem k tomu, že se ho zúčastnili i zástupci zdravotních pojišťoven, pevně věříme, že nám tuto zdravotní péče nasmlouvají. Nedávalo by smysl nejdříve zvednout ruku pro restart nemocnice a pak to nenasmlouvat," doplnil.

Právě zdravotní pojišťovny, zejména Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) budou nyní na tahu. Sušická nemocnice potřebuje nasmlouvat zdravotní péči.

Ta kromě pár ambulancí a LDN není několik měsíců v sušické nemocnici provozována.

Přestože od září 2019 opět městská nemocnice má moderní budovy i vybavení, chybí přístroje. Pozastaven je provoz interního oddělení, chirurgie nefunguje dva roky.

To se má od ledna 2020 změnit.

"Nemocnice musí zahrnovat alespoň tři základní lůžková oddělení – internu, chirurgii a lůžka následné péče. K tomu je nezbytná i moderní diagnostika včetně výpočetní tomografie (CT) a nepřetržitě fungující laboratoř," říká Václav Rada.

"S takovýmto konceptem nemocnice nejen splní své základní poslání tedy zajištění zdravotní péče, ale může fungovat s minimálními nebo dokonce žádnými dotacemi od města či kraje," věří jednatel Sušické nemocnice.

"Samozřejmě musíme počítat s určitou dobou rozjezdu, kterou odhadujeme na asi rok a půl, kdy finanční pomoc potřebovat budeme, a to nejen na provoz, ale i na investice do přístrojového vybavení," dodal Václav Rada.

Ten v rozhovoru pro ZápadočeskýDeník.cz dále ekonomickou situaci nemocnice více vysvětlil. Rozhovor připravujeme...

SOUVISEJÍCÍ: Novinkou pro Sušici by měly být artroskopické operace kolen, říká chirurg Ondřej Krajník

Do šumavské nemocnice v Sušici míří šest chirurgů. Uzavře s ní VZP smlouvu?

Sušická nemocnice bojuje o návrat chirurgie. VZP se smlouvou zatím vyčkává

Penta prý k nemocnici v Sušici přišla omylem. Nezapadala do naší koncepce, tvrdí Vaculíková z Penta Hospitals

Penta předala nemocnici zpět Sušici. Ze čtyř oddělení zbyla poloviční interna

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře