Zahájení Evropského města kultury v Plzni vidělo přes 25 tisíc lidí

Slavnostní zahájení Evropského města kultury - Plzeň 2015. Foto: archiv Plzeň 2015Slavnostní zahájení Evropského města kultury - Plzeň 2015. Foto: archiv Plzeň 2015

Plzeň - Slavnostní otevření Evropského hlavního města kultury sledovalo v Plzni i přes nepřízeň počasí 25 tisíc diváků. Celá akce proběhla bez problémů.

Reklama

O víkendu 16. až 18. ledna 2015 se Plzeň otevřela jako Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Velkolepé slavnostní zahájení v režii uměleckého ředitele projektu Petra Formana sledovalo v sobotu na náměstí Republiky a přilehlých ulicích a sadech i přes nepřízeň počasí 25 tisíc návštěvníků.

Další program probíhal již v pátek po celý den a v sobotu večer a v noci, kdy desítky klubů, restaurací, kaváren ožily pestrým programem. Akce se setkaly s velkým zájmem návštěvníků, například procházek po městě s výkladem se zúčastnilo 500 lidí, varhanní koncert Adama Viktory zcela zaplnil katedrálu sv. Bartoloměje a taneční večery v Měšťanské besedě a KD Peklo byly vyprodané.

"V sobotu jsme zažili výjimečný den, Plzeň se stala centrem kultury v Evropě. Zároveň jsme díky bohaté účasti v průvodech i na náměstí dokázali, že Plzeňané projekt přijali. Zahájení se stalo krásným vstupem do roku s mnoha různými, zajímavými akcemi a projekty, které nás čekají," řekl pro ZápadočeskýDeník.cz první náměstek primátora Martin Baxa.

"Snažili jsme se při zahájení ukázat vysokou kvalitu a přinést emoce, což se podařilo. Jsem také rád, že projekt již začíná působit jako podpora turismu. Loni touto dobou bylo do Plzně v jedné cestovní agentuře z Německa objednáno deset autobusů, nyní je jich dvě stě,” uvedl ředitel Jiří Suchánek. Zahájení se zúčastnila řada hostů z řad osobností politického života - například předseda vlády Bohuslav Sobotka, ministr kultury Daniel Herman, komisařka EU Věra Jourová, řada velvyslanců a dalších hostů.

Otevírací ceremoniál začal příchodem čtyř průvodů, který připravovaly tisíce lidí přes půl roku. A pokračoval úchvatnou podívanou “namíchanou” z největšího videomappingu u nás, který kombinoval motivy z historie Plzně i současný design, přechodu švýcarského provazochodce Davida Dimitriho po 240 metrů dlouhém laně nad náměstím, akrobacii a tanec na molu uprostřed náměstí, obrovskou loutku, původní hudbu a první zvonění nových zvonů na katedrále. Emotivní představení v závěru přešlo do koncertu Davida Kollera s bandem, kdy na úvod vystoupili Jiří Suchý a Dan Bárta.

“Jsem spokojený, spadnul z nás stres. Chtěl bych poděkovat tomu množství lidí, kteří na zahájení pracovali, že jsme vše dotáhli do konce. Zároveň děkuji lidem z města a kraje, kteří nám dali při tvorbě důvěru a nijak nás neomezovali,” konstatoval umělecký šéf Petr Forman.

Nadšené ohlasy návštěvníků na otevírací ceremoniál potvrzují například slova jednoho ze zahraničních návštěvníků Jamese Stafforda: “Byla to skvělá podívaná s tancem, hudbou, vizuálním uměním a performancí. Výlet z Londýna do Plzně stál za to. Město Plzeň může být hrdé na zahajovací večer a nemohu se dočkat, až uvidím po celý rok další akce.”

Švýcarský provazochodec a akrobat David Dimitri, který v den slavnostního zahájení Evropského hlavního města kultury otevřel sezonu nového cirkusu v Plzni, od pátku 23. ledna odehraje ve stanu na náměstí Republiky deset večerů svého sólového rodinného představení L´Homme Cirque, ve kterém bravurně spojuje smysl akrobacii, pro gag, napětí a zábavu. Pro tohoto umělce není žádný problém nechat se dobrovolně vystřelit z děla či chodit po tenkém drátu ve velké výšce.  

Z bezpečnostního hlediska se celá akce obešla bez větších problémů. Po celou dobu zdravotníci ošetřili mobilní hlídkou osm lehčích zranění, dalších pět na místě ošetřených osob bylo následně převezeno vozy zdravotnické záchranné služby do zdravotnických zařízení.

“Podle informací Policie České republiky nebyla zaznamenána žádná závažná protiprávní činnost. Policie asistovala společně se strážníky při koordinaci dopravy pro průjezd sanitek, konkrétně ve Františkánské ulici a předala zástupcům Městské charity Plzeň osmadevadesátiletou obyvatelku domova seniorů v Hlavanově ulici,” doplnil údaje Aleš Průša z Odboru bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně. Policie řešila jeden přestupek v dopravě, který program akce neohrozil. V průběhu večera se ztratilo jedno dítě, které bylo vzápětí předáno rodiči.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře